simonka

V r. 2011 budu podávat daň z pronájmu bytu finančnímu úřadu. Jak se to bude ale danit, když zůstaly dluhy?

Podnájemník se odstěhoval před termínem neznámo kam, nyní dle výpisu jsem zjistila, že dluží za dva nájmy + veškeré platby s tím spojené. Dále mi volali, že není uhrazen telefon a kabelová televize ajn. Předběžný dluh dělá cca 18000,– Kč a nevím, zda-li peníze od nájemníka dostanu. To se děsím v dubnu vyúčtování, protože doplatek neuhradí. Lze tento dluh odečíst?

Odpovědi
Neonka

Daň budete platit pouze z nájmu, který jste vyinkasovala.
Co se týká ostatních dluhů – pokud pronajímáte byt bez živnostenského oprávnění / to znamená, že neplatíte nemocenské a sociální pojištění /, tak jakoukoli ztrátu nemůžete v daních uplatnit.
Pokud pronajímáte na živnostenský list, můžete tuto prokazatelnou ztrátu uplatnit jako výdaj.

Jambalaya

Simonko, již jsem vám jednou podobně odpovídala viz odkaz. Důrazně vás varuji před tím, co tady naplácala NEONKA.
Budete danit pouze nájemné, které jste skutečně dostala, dlužné dva měsíce si ponechate v evidenci jako pohledávky a můžete je z dotyčného vymáhat, rovněž tak další platby, které nájemník neuhradil. Vy je však uhradit nejspíš budete muset, jsou-li na vaše jméno. Nejsou ale v žádné případě daňově uzatelným výdajem. Pokud použijete paušálu 30%, pak vás to ani jako výdaj nezajímá.
Jen pro úplnost dodávám, že od roku 2009 myslím, již pronájem nemovitostí nesmí být živností dle §7.

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-budu-platit-dan-z-pronajmu-financnimu-uradu-pausalni-castkou-z-celeho-prijmu-nebo-pouze-z-najmu-bez-sluzeb-2400-0