annas

V Německu byla nalezena hrobka mrtvé šlechtičny. Vydá keltské zlato tajemství dávného národa?

Děkuji třeba i za další odkazy pro srovnání.

Nejlepší odpověď
vagra

Němečtí archeologové odhalili nedotčenou, 2600 let starou keltskou hrobku. Našli v ní kromě ostatků dávné šlechtičny i její překrásné zlaté a jantarové šperky. Vzhledem k velmi dobrému stavu, v jakém se artefakty zachovaly, si vědci slibují, že se jim podaří rozšířit znalosti o rané keltské kultuře.
Zachovalá dubová podlaha umožnila určit přesně stáří hrobu na základě letokruhů. Tak přesné datování není většinou u keltských hrobů možné, protože se po Keltech nedochovaly písemné záznamy a předměty ze dřeva a hlíny se většinou nedochovaly.
Celá hrobka vážící 80 tun byla vyzdvižena s pomocí jeřábů a převezena do výzkumného ústavu v Ludwigsburgu.

Zdroj: zkráceno z-http://www.no­vinky.cz/veda-skoly/221050-keltske-zlato-a-jantarove-sperky-vydala-2600-let-stara-hrobka.html

led

Je síce ešte krátko po náleze, ale bolo by zaujímavé vedieť, čo už vedci zistili. Nemyslím hodnotu zlata, ale informácie o dobe, spôsobe pohrebu a podobne. Neviete niekto?

vagra

Led, ve zdroji je uvedeno, že první výsledky výzkumu hrobky mají být zveřejněny v červnu letošního roku a s jejich vystavením i pro veřejnost se počítá až v roce 2012.

Kerberus

Led, děkuji. Také jsem nic víc nenašla, v jednom časopise byla jen zmínka, proto jsem se zeptala, zda někdo v jiném zdroji nenašel víc.