dedeg

v.Neckář zpívá o lékořici,víte co to je?Co se z toho vyrábí?

Nejlepší odpověď
iceT

Kdysi se z toho vyráběly bonbonky ve tvaru oválné potažené pilulky,pokud mě tedy pamět neklame.Nebo je myslím k dostání pendrek-dlouhý,černý hádek,vím,že mě to vůbec nechutnalo.

http://www.le­korice.eu/

Další odpovědi
Terryle

Co vím, tak se to vyrábí z kořene rostliny lékořice. Taky se dá nějako nasušit a nasekat či co, a dá se z toho dělat čaj. Je super na kašel a úžasně sladce chutná – jako když vyvaříte pendrek… :)

hanulka11

Kořeny této rostliny patří k důležitým přírodním drogám užívaným hojně jak v lidovém léčitelství tak i v praktickém lékařství. Kořeny lékořice lysé se sbírají na podzim. Sušení probíhá při teplotě kolem 30° C. Droga má výraznou vůni a lehce štiplavou chuť. Z kořene lékořice se připravuje extrakt – naseká se na malé kousky a rozemele se. Vzniklá hmota se dále vaří dokud nezíská černou barvu a potřebnou hustotu. Extrakt má potom podobu tzv. pendreku.

Lékořice byla využívána již v léčitelství starověkého Egypta. Ve starověké Indii byla lékořice svařená v mléce společně s cukrem, kořenem šáchoru a pepřem používána jako afrodisiakum[2]. Užívala se i ve středověku – Mattioliho herbář zmiňuje zevrubný postup při pěstování, sklizni i přípravě léčivých prostředků z lékořice. V Českých zemích bylo pak nejoblíbenější užívání léčivého odvaru z lékořice ke tlumení dráždivého kašle.

Látky z lékořice podporují tvorbu žaludečních šťáv a naopak působí proti tvorbě žaludečních a dvanáctníkových vředů. Dále vyvolávají naředění hustého hlenu z dýchacích cest. Proto se používá jako doplněk ke zmírnění kašle a na podporu vykašlávání při astmatu nebo chronické bronchitidě. V malých dávkách podporuje lékořice častější močení, ve vyšších dávkách močopudné účinky naopak mizí. Z dalších účinků je známo například působení proti zánětu a zvýšenému svalovému napětí.

Nadměrné užívání extraktu z lékořice se může projevit zvýšením krevního tlaku a potlačením močení. Při dlouhodobé konzumaci působí látky z lékořice podobně jako kortikosteroidy, proto se dlouhodobé užívání nedoporučuje.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/L%C3%A9ko­%C5%99ice_lys%C3%A1

domik8

Ahoj, jako odpověď na dotaz si sem dovolím vložit odkaz na tento článek https://zivota­vyziva.cz/leko­rice/, kde se o lékořici, respektive o kořenu lékořice dozvíte asi vše, co potřebujete. Je tam i srovnání jednotlivých produktů, kde jsou popsány účinky, který daný produkt nabízí. Je to zajímavé a každý si přijde na své 🙂