Sůwa

V kterém ročním období mám pokácet jabloň?

Doplňuji:
Ještě neopadalo listí a po jabloni zůstane větší pařez, aby nevazoval na sousedící okrasný záhon. Novou jabloň vysazovat na stejné místo nebudu.

Nejlepší odpověď
Drap

Teď je vhodná doba. Pokud i vykopete kořen, půda si odpočne, vymrzne, akdyž tam přidáte kompostu, tak na jaře můžete zasadit strom nový, nebo vyset trávník

Další odpovědi
hanulka11

Myslím, že je vhodná doba nyní.
Na jaře začne proudit míza – začne pučet pak ti pokvete ,porostou plody a po opadu listí a když je strom v klidu/což je nyní/ ,tak bych ho porazila – to je můj názor

Možná nějaký dobrý sadař bude mít jiný názor.

jendahun

Ono je to v podstatě asi jedno.S ohledem na strom jako živý organismus je lepší v době vegetačního klidu,to je po opadu listí v zimě nebo na podzim.Jinak to má význam asi jenom pro kvalitu dřeva,ale to se asi nebere v úvahu.Ve vegetačním období má dřevo mízu a po skácení praská a znehodnocuje se.V lese platí že,listnaté stromy se kácí většinou v zimním období,aby se dřevo neznehodnotilo praskáním,jeh­ličnaté po celý rok.Druhá věc je vlastní kácení,kdy se musí brát zase v úvahu váha a těžiště stromu pro směr skácení.Jinak se chová kácený strom při plném olistění a jinak když z něho opadají metráky listí.