bobánek

V kterém roce a kde byla vyrobena první vysokorychlostní vlaková souprava?

Nejlepší odpověď
hanulka11

První vysokorychlostní vlak na světě byl zkonstruován v 60. letech 20. století, aby odlehčil dopravě na trati mezi Ósakou
a Tokiem. Mezi městy byla vybudována úplně nová trať Tokaido s širším rozvodem kolejí (1435 mm), která je oddělena od ostatní sítě japonských národních železnic o rozchodu 1067 mm. Jízdní rychlost byla zpočátku omezena na 210 km/h, dnes dosahuje 270 km/h. Obliba a úspěch nové tratě vedla k vybudování další sítě tratí systému Shinkansen s délkou kolem 2300 km. Shinkansen je jedna z nejlepších vysokorychlostních železnic na světě s nejhustším provozem: v průměru denně přepraví 360 000 cestujících (max. 450 000). Trať mezi městy Tokio a Hakata na ostrově Kyushu v jihozápadním cípu japonského souostroví o délce 1180,3 kilometrů urazí vlaky Nozomi ve směru z Hakaty za 4 hodiny a 53 minut (cestovní rychlost více než 235 km/hod).

Zdroj: http://www.21sto­leti.cz/view.php?cis­loclanku=2003081825