V kterém případě při zahřátí kovové koule na stejnou teplotu se spotřebuje více energie:

V kterém případě při zahřátí kovové koule na stejnou teplotu se spotřebuje více energie: visí-li koule na niti či leží na podložce? Předpokládejte, že ani podložka ani nit neabsorbují (nepohlcují) energii.

Nejlepší odpověď
mosoj

A jak se bude zahřívat ?
Pokud pominu tepelné stráty vedením a budu ohřívat teplým vzduchem prouděním, tak to vypadá, že více energie se spotřebuje pro kouli ležící na podložce, protože ji bude teplý vzduch hůře obtékat a účinnost ohřevu bude nižší.

Další odpovědi
kobylkas

Při zahřátí koule ležící na podložce se spotřebuje více energie, neboť při roztažení koule se její těžiště přemisťuje vzhůru, přičemž se zvětšuje potencionální energie koule.
U koule visící na niti se těžiště při zahřátí snižuje a proto pro její zahřátí spotřebujeme méně energie.