annas

V které době se začaly používat váhy? Jaké se používalo závaží?

Z čeho se odvíjí představa, že váhy jsou považovány za symbol spravedlnosti?

Nejlepší odpověď
hanulka11

Prvními národy, které měly svou vlastní měrovou soustavu, byli před více než 3 000 lety Babyloňané a Asyřané, kteří čerpali ze zkušeností Sumerů. Babyloňané měli pravděpodobně již normalizovaná závaží, hlavně pro zjišťování hmotnosti zlatých předmětů
Váhy provázely Egypt po celou dobu jeho historie. K vyvažování břemen se užívala závaží z různých materiálů. Nejběžnějším byl kámen: čedič, žula, diorit, porfyr, syenit, vápenec, pískovec, krevel, hadec, … Kromě kamene se používalo k výrobě závaží i kovu: olova, bronzu, železa.

Závaží ve starém Egyptě měla velmi rozmanité tvary. Od tvarů geometricky přesných – krychlí nebo kvádrů s ostře vyznačenými hranami a rohy, kuželovitých tvarů s připojeným kulových vrchlíkem, polokulovitých a kónických přes kvádry nebo krychle se zaoblenými hranami až k značně nepravidelným, hrubě otesaným kulovitým nebo kubickým tvarům. Vedle nich ještě existují zvláštní tvary soudkovité, tvary se zaoblenou základnou, a dokonce v podobě zvířat

Ve starém Egyptě vidíme bohyni Maat, kterak kraluje na vahách. Váhy jsou základním symbolem spravedlnosti i v dnešní době. Není proto problém nalézt most mezi váhami vykreslenými při posledním soudu v egyptských knihách mrtvých a symboly na dnešních soudních budovách. Je to stále tatáž spravedlnost, která rozvažuje, na kterou stranu se přikloní, zda dá zapravdu žalobci či žalovanému, zda zůstane jazyk vah v rovnováze obecné spravedlnosti (jako transcendentního pojmu) s reálným posouzením skutků dotyčného. Váhy jsou symbolem práva a zvláště spravedlnosti nejčastějším, kromě Egypta je ve starověku nalézáme též u Řeků a Římanů, řecká bohyně Themida má váhy v rukou, je vždy přítomna svému choti – nejvyššímu soudci, bohu Diovi, pakliže vykonává soudní pravomoc.

http://www.epra­vo.cz/top/clan­ky/pravni-symbolika-i-cast-21632.html

Zdroj: http://mirkapo­kus.euweb.cz/hmot­nost/hmotnost­.html

Další odpovědi
1popelka1

Doplním druhou část otázky- váhy jako symbol spravedlnosti – existují různé výklady:

Symbolika spravedlnosti se objevuje ve starověkém Egyptě. Egypťané věřili, že zemřelí před cestou do podsvětí musí podstoupit soud v síni „obou pravd“. Tady bohové (lidé nemohou měřit svůj život, své skutky) zváží jejich srdce, tzn. všechny činy jejich pozemského života. Pokud by se srdce ukázalo jako příliš lehké, cesta do záhrobní říše by zůstala uzavřena.
Váhy najdeme i u jedné z řeckých bohyní osudu Moiry, konkrétně u Lachesis – ta je zobrazována s mírou nebo váhou. Jinak pro spravedlnost existovala bohyně Diké a pro právo (zákon) Themis.
V Římě byla k vážení spravedlivých a nespravedlivých činů příslušná bohyně Justicia- bohyně práva a spravedlnosti. Byla zobrazována jako žena se zavázanýma očima, v pravé ruce měla meč jako symbol trestu, v levé váhy, aby přesně vážila vinu a nevinu. (meč, váhy převzala od řecké bohyně Themidy).
Obdobnou funkci dostal v raně křesťanské době archanděl Gabriel zobrazovaný často s miskovými vahami na vážení duší.

Teď jsem si všimla, že Hanulka svou odpověď doplnila, tak pardon za tu mou.
Doplňuji:
Oprava – Archanděl Michael mmj. přijímá duše zesnulých a váží je. Stal se tak patronem obchodníků s potravinami a zaměstnanců obchodních středisek.

Zdroj: http://oko.yin­.cz/4/vahy/, tištěná encyklopedie

vagra

Váhy provázejí člověka po celá tisíciletí.
V červnu roku 1729 bylo nizozemské město Oudewater svědkem neobvyklé podívané. Claas Arienzoon se spolu s manželkou postavil před purkmistrem a radními veřejně na městskou váhu, aby očistil svou pověst. Byl totiž osočen ze spolků s ďáblem a musel dokázat svou nevinu. Až do osmnáctého století se udržovala představa, že čarodejnice a čarodějové nic neváží, a proto mohou provozovat své rejdy v povětří.
Zcela nezbytné byly váhy při výrobě mincí. Ostatně první mince nebyly ničím jiným než odváženými kousky drahého kovu.
Spolu s váhami vznikala i nejrůznější závaží. Někdy posloužily přírodní materiály, například zrna obilnin. Příkladem může být běžná středověká jednotka hmotnosti – jeden grán, původně zrno ječmene.
Při vážení drahých kovů a drahokamů se dodnes užívá jako základní jednotka karát. Jeden karát (0,2 gramu) představoval původně hmotnost jednoho zrnka rohovníku (sladké lusky tohoto stromu jsou známé jako svatojánský chléb).
Váhy a vážení měly vždy i svou symbolickou platnost a bývaly spojovány s představou práva a spravedlnosti. Staří Egypťané věřili, že zemřelí musí před cestou do podsvětní říše podstoupit soud v síni „obou pravd“. Tady bohové zváží jejich srdce, to znamená všechny činy jejich pozemského života. Pokud by se srdce ukázalo jako příliš lehké, cesta do záhrobní říše by zůstala uzavřena.
Staří Egypťané věřili, že zemřelí musí před cestou do podsvětní říše podstoupit soud v síni „obou pravd“. Tady bohové zváží jejich srdce, to znamená všechny činy jejich pozemského života. Pokud by se srdce ukázalo jako příliš lehké, cesta do záhrobní říše by zůstala uzavřena.
Váhy najdeme i u jedné z řeckých bohyní osudu Moiry. V Římě byla k vážení spravedlivých a nespravedlivých činů příslušná bohyně Justitia. Obdobnou funkci dostal v raně křesťanské době archanděl Gabriel zobrazovaný často s miskovými vahami na vážení duší. Snad i pro tento význam se váhy staly jediným neživým předmětem, který se dostal mezi znamení zvěrokruhu.

Zdroj: http://oko.yin­.cz/4/vahy/

anonym

Já bych si to odůvodnila tak,že dříve byl jasně daný trest oko za oko zub za zub,otázka viny a neviny se možná přirovnávala k vahám,možná je to jinak,ale to je jen moje úvaha.Váhy jaké známe (jednotka hmotnosti)tak jsem našla cosi..

Zdroj: http://www.re­feraty10.com/re­ferat/Fyzika/1/te­ma-1-14-Fyzika.php

1popelka1

Teď jsem ještě na jiné stránce našla, že místo archanděla Gabriela by se mělo jednat o archanděla Michaela, který někdy bývá zobrazován s váhami… Takže jdu nejspíš googlovat…