Otaznik

V kolika měsících mǔže samec Border Kolie krýt fenu (aby už nebyl ve vývinu)?

Nejlepší odpověď
anonym

Záleží na tom jak se to vezme. Může být schopen krýt, ale není ještě plně plodný, nebo už může krýt a je i plodný, ale neumožňují mu to předpisy (Chovatelský řád). Pokud chceš použít psa na „výrobu“ nečistokrevných štěňat ( bez průkazu původu) u tohoto plemene bych to tipovala tak ve věku 18měs. Mladší je sice fyzicky vyspělý, ale psychicky teprve dozrává. Uchovnění čistokrevného psa si zjisti na příslušném chovatelském klubu, každý má jiné stanovy, které sice vycháyejí z CHŘ, ale mohou se u jednotlivých plemen lišit jak ve věkové hranici, tak možností a způsobem uchovnění (bonitací, výstavou, zkouškou z výkonu, kontrolou zdravotního stavu kyčlí, čéšky, očního pozadí atd.).

Další odpovědi
Jajix

Border kolie dospívá až ve 2 letech (jak fyzicky tak i psychicky)! Jinak souhlasím s Bohemicou. Rozhodně bych nerozšiřovala nepapírové pejsky už tak jich je až až. Navíc si myslím že by měl před zařazením do chovu složit zkoušky tak jak to dělají chovatelé s fenami.

Conchus

Nezáleží na plemenu. Má-li štěně mít průkaz původu, musí mít tatínek i maminka příslušný počet let, 2. To není jako u lidí, kde na nějakém tom roku nesejde.