Rokio

V každé situaci existuje minimálně jedna možnost, která je správná. Znáte nějakou situaci, kde toto pravidlo neplatí?

Filozofická otázka, která je jen těžko zpochybnitelná

Nejlepší odpověď
gecco

Záleží na definici situace a možnotí – takto řečeno jdem maximálně o pseudofilosofický blábol…
😁

  1. 1 + 1 = 7
  2. 1 + 1 = 9
  3. 1 + 1 = 0

Jsou-li možnosti v desítkové soustavě, není správná ani jedna z nich (a ´vymyslet´ jich můžeš ještě nekonečně mnoho…

Další odpovědi
annas

Jde o oblast logiky, kdy se vychází z toho, zda je výrok pravdivý, nebo není pravdivý.

Takže existují vždy nejméně dvě možnosti výběru.

Nad každým tvrzením musíme uvažovat, vždy je něco správné, jiné nesprávné, co je pravdivé, co platí za určitých podmínek. Takže není pro všechny jednoznačné.

O výběru rozhodují i logické spojky – nebo, či, buď – anebo atd.
 –
U tzv. elementární výroků – Dnes je sobota.
Máme danou jedinou možnost, výrok je správný, tedy pravdivý v naší oblasti, tudíž neplatí všude. Ale opět musím uvažovat.

Praha je hlavní město ČR x Není pravda, že Praha je hlavní město ČR. Opět jedna možnost. – pravda x negaci. Nutnost uvažovat, zda to není jinak.
-
U nás venku prší – pravdivý výrok – je to pravda.
U nás venku neprší – negace – momentálně je výrok nepravdivý.
Ale u nás je široký pojem, kousek dál může pršet, nebo nemusí.

Takže uvažování je proces, který zpracovává různé informace, možnosti, které jedinec hodnotí či posuzuje podle vlastních či jiných zadaných kritérií.

Proto vždy vybírám nejméně ze dvou možností, i když v daný okamžik platí jen jedna.. Pravda, či lež? Být, či nebýt?

SickBreed

Myslím, že toto pravidlo neplatí. Správnost není nic konstatního a mění se na základě toho, kdo danou situaci pozoruje. Pokud se mi žádná z možností nebude pozdávat jako správná, pak žádná správná neexistuje, ať si kdo chce tvrdí co chce.