panxnotdead

V jakých slovech se píše po V měkkě i?

Jednou nám pan učitel říkal pár slov kdy se to píše, říkal: Vidět, viset, viklat a dál už nevím. Nevíte prosím někdo jak to bylo?

Nejlepší odpověď
annas

Pan učitel vám zřejmě vysvětloval rozdíl mezi předponou vy- a vy v základu slova a slabikou vi-, která je součástí základu slova. Pokud nelze zdůvodnit, musíte si zapamatovat.

Vyjmenovaná slova. Po předponě vy- si uvědomit význam.
vy, vykat, vysoký, vydra, výr, zvykat, žvýkat, výt, výskat, povyk, vyžle, Výtoň, Vyškov

Výr – noční pták x vír – přírodní úkaz; výt – zvíře x vít – věnce; výskat – pokřikovat x vískat – ve vlasech. Vy-set – obilí x viset na stěně.

Další odpovědi
Dancaa22

Videt vinout vidlicka viset vikýr

arygnoc

takých slov je fakt veľa, stačí otvoríť slovník.

najmilšie z nich asi budú víno, víla, ale i vila, vízia, vizáž či vizážista (vizážistka), ale i vizitka či vitamín, ale fajn je i vitalita.

proste vi- nie je žiadny výnimka, zvláštnosť.

samozrejme sa -vi- vyskytuje i uprostred slova, napr. povinnost, konvice, pijavice a mnoho mnoho ďalších.

všeobecne sa vy- píše ako predpona, y po v iba vo vybraných slovách.
inak je všade mäkké i.

quentos

My jsme se kdysi učili „vidět, viset, vinout, viklat, vítat, vítěz.“

iceT

Ve všech,která nejsou vyjmenovaná a a ve všech cizích?Třeba VITRÍNA…