marketa54321

V jakých případech vystavuje firma opravný daňový doklad?

Na internetu je spoustu článků, ale jde spíše o teoretické fráze ze zákoníků a já bych to ráda slyšela po lopatě, jak to chodí v praxi…díky…
Doplňuji:
gecco: Já věděla, že ty přijdeš jako první a tvá odpověď bude jako vždy velmi užitečná :)

Odpovědi
gecco

Tak si ty „teoretické fráze“ nastuduj – a napiš sem vlastní návrhy.
Je tady několik zkušených lidí, kteří ti tvé názory zrevidují…
😉
Ale DÚ za tebe dělat nebudem…
;-D
Doplňuji:
K Doplnění – jsem rád, že jsem tě nezklamal…
😉
Ale – aniž bych se pýřil, mám pravdu…
Zkus to.
😉

Mapel

Opravný DD je nazván od toho, že na původním dokladu je něco špatně to se opravuje. Nahradil přívější dobropis a vrubopis.
Prakticky:
Naúčtují ti nějaké zboží a ty po realizaci zakázky zjistíš, že ti zůstaly třeba 2 vypínače a ty je chceš vrátit (běžně to velkoobchody dělají). Takže ti prodejce vysaví opravný daňový doklad (dříve dobropis) k faktuře té a té na 2 ks vypínače. Musí být uvedeno ke které faktuře je opravný DD vystaven. Tím je opravena původní faktura z 20ks na 18ks.

McArthur

V podstatě jak píše Mapel. Jen doplním, že opravný daňový doklad se vystavuje nejen u opravy chyby vystavené faktury, ale také u vrácení zboží (i u zákazníků – spotřebitelů) nebo při reklamaci zboží, kdy je výsledkem reklamace odstoupení od kupní smlouvy z důvodu neopravitelnosti zboží. Pokud bude výsledkem reklamace zboží snížení kupní ceny, tak se také vystaví opravný daňový doklad.

V podstatě je to ale jen slovíčkaření. Jak píše Mapel, je to starý dobrý dobropis. Úřední šiml si ale musí výmýšlet práci, tak ji vymýšlí i pro firmy, aby se nenudily a zůstaly dostatečně pozorné. Kdyby to (úředníci) nedělali, tak by jich mohla polovina dostat padáka.

marketa54321

gecco: Rozdíl by byl, pokud bych se na internet vůbec nepodívala a hned sem napsala a řekla si „vyřešte to za mě“. Jak ale ostatní pochopili, články jsem prošla, ne všemu rozumím plus mi přijdou nedostatečné, a tak jsem se zeptala. A poznámka o DÚ byla opravdu úplně mimo :) Ještě, že je ta diskuze anonymní, že, jinak by ses tu tak nepředváděl :)

gecco

😉
Houbeles…
Ale ptáš se jako žáček…
😉

marketa54321

A ty děláš soudy na základě psaného textu a minimálních indicií :)