V jakých případech se používá slovo „kompozice“?

Můžete uvést nějaký příklad?
Doplňuji:
Takže když jsem rozložil zvuky na malé kousíčky – sekvence a něco s tím pak udělal, dá se hovořit o kompozici? Nebo pro to jsou přísná pravidla? Např. projekt?
http://www.you­tube.com/watch?v=O­CyKFjVQBi8

Nejlepší odpověď
panenka

Slovo kompozice nebo komposice není jednoznačné, může znamenat : obecně v jazykovědě – skládání respektive tvoření slov v umění obrazová kompozice ve výtvarném umění barevná a světelná skladba obrazu, sepětí s tvary obsaženými v obrazu apod. v hudbě – komponování resp. skládání hudebního díla hudební dílo jako takové (hotová hudební skladba) ve školství větší písemná zkouška – lidově řečeno velká písemka v chemii a metalurgii složenina, smíšenina, směs, slitina více různých látek v technice ložisková kompozice – slitina cínu, olova a dalších kovů pro výrobu ložiskových pánví velkých kluzných ložisek (např. u čepů parních lokomotiv)

Zdroj: http://www.kom­pozice.cz/Vyz­nam-slova

Další odpovědi
Terryle

Napadají mě dva významy.

  1. kompozice = uspořádání, rozložení prvků. Třeba kompozice obrazu nebo fotografie… a vlastně i hudby.
  2. velká písemná (většinou slohová) práce

Doplňuji:
Myslím, že rozhodně – podle mě jsi zvuky přeskládal do jiné kompozice. Vlastně i skládání hudby – komponování – pochází z tohohle slova.
Nedá se říct, co kompozice je a co už není. Podle mě je kompozice cokoli, kdy něco tvoříš, přeskládáváš nebo přetváříš. Samozřejmě může být kompozice naprosto idiotská nebo naprosto geniální – to, že je něco kompozice, ještě nic neříká o její kvalitě :)

Zdroj: http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web­.php/hledat?typ_hle­dani=prefix&ci­zi_slovo=kompo­zice

BEAES

vonná kompozice
bylinné kompozice
obrazové kompozice
barevná kompozice
kompozice zahrady
Vánoční kompozice
kompozice literárního díla
…a jiné

Terryle

To video je tvý dílo? Super, perfektně se to poslouchá… a to na elektronickou muziku moc nejsem :)

anonym

Ano, jen si tak hraju. Díky Teryl.