Nevíteto?

V jakých jazycích se kromě češtiny v současnosti vyká, a v kterých se jenom tyká?

Nejlepší odpověď
annas

Projděte si diplopmovou práci o evropských jazycích, v nichž se vyká. či tyká.
Všeobecně platí, že Evropa není přes značnou amerikanizaci) připravena na všeobecné tykání.

http://www.ada­mek.cz/clanky/po­pularne-odborne/tykani-vykani-v-evropskych-jazycich/vykani-tykani-v-evropskych-jazycich.pdf

--
Jinak zdroje uvádějí, že oslovování mimo Evropu je složitější. Jedině vyhledat
konkrétní země, které vás zajímají.

Doplňuji:
Vykání v různých evropských jazycích a další gramatické souvislosti jazyků
Seminární práce CJSYNB3
Autor: Martin Adámek, www.adamek.cz, Náchod

Další odpovědi
led

Prevažná časť slovanských jazykov a románske jazyky poznajú vykanie. Aj keď zvyklosťouv niektorých napríklad južní Slovania,býva tykanie.
Polština a nemčina oniká – to znamená vyká v 3.osobe.
Angličtina síce nepoužíva priamo vykanie, ale používa miesto toho pri takomto oslovení tykanie. Spôsob vykania nahradzuje oslovením pán, pani. Aj keď v americkej angličtine používate tykanie a oslovenie menom, musíte si dávať pozor akou intonáciou oslovíte napríklad nadradeného. V mnohých prípadoch nadriadený oslovuje menom a podriadený funkciou (viď filmy s americkým prezidentom a jeho štábom), preto aj naše preklady v takom prípade tykanie nahradzujú vykaním.
V ázijských rečiach sa pri oslovovaní spája „tykanie“ s intonáciou a rečou tela (Japonci, Korejčania hĺbka poklony, či sklonenia hlavy, prípadne úsmev)

abendsbrot23

Tuším, že Poláci mají něco na způsob vykání, ale není to přímo vykání. Používají slovo pan/paní; tak např. když se česky chceš zeptat třeba Co děláte? tak Polák řekne Co pan/paní dělá?
A pokud se pletu, tak mě snad někdo opraví. :)