Adam2

V jakých bitvách přežilo na vítězně opravdu jen málo vojáků v poměru s původním počtem?

Třeba že by z 80000 zbylo jen 1500.

Odpovědi
JájsemRaibek

Ptáš se zájmenem jaký, takže ve vojenských bitvách.

led

Jedna z najznámejších bola Bitka pri Termopylách, kde priesmyk bránilo 300 Sparťanov (žiaľ, hovorí sa len o Sparťanoch, ale o 700 Tespijčanoch, 400 Tébanoch a niekoľko stoviek iných gréckych bojovníkoch už legendy mlčia) kým ich útočiace perzské vojsko „všetkých“ nepobilo. Či niekto z Grékov prežil história mlčí, protože preživší bojovník sa nehodíl a ani dnes nehodí do hrdiských legiend o tejto bitke.
Prečo napriek smrti celého obranného vojska sa hovorí o tejto bitke, ako víťaznej? Pretože, v tomto boji bol zastavený víťazný postup perzského vojska a grécke kráľovstvá získali čas na rozhodujúcu porážku a vyhnanie Peržanov späť do Ázie.
Doplňuji:
Pyrhovo víťazstvo „Ešte jedno takéto víťazstvo a vrátim sa do Epiru bez vojakov“

anonym

V bitvách husitů proti křižákům.Tak i tak.

Pepa25

Nelze odpovědět, pokud si bitvy aspoň trochu neomezíme (malé, velké, pouze moderní, kde jsou ztráty známé nebo aspoň odhadnutelné, nebo naopak i starověké, kde podklady chybí) …
Obecně bych to viděl na šarvátky, kdy se hrstka nějaké moderní evropské armády bránila útoku špatně vyzbrojených domorodců, kterou rozprášila, ale sama utrpěla velké ztráty – např. v indiánských válkách …
Z těch větších bych to rozdělil na bitvy, kdy byly ztráty na obou stranách a na bitvy, kdy jedna strana byla rozprášena. Z té druhé skupiny to byly např. bitva u Kann nebo bitva na Kulikově poli. A samozřejmě bitvy v Pacifiku za 2. světové války, tam na japonské straně obvykle přežilo mizivé procento …