Meruňka272

V jakem roce se zacalo v Plzni varit pivo?

Nejlepší odpověď
annas

V Plzni se začalo vařit pivo krátce po založení tohoto královského města v roce 1295. Právo sladovat, vařit a čepovat pivo bylo dědičné a vztahovalo se vždy k měšťanovu domu.

Od krále Václava II. obdrželo toto právo na 250 plzeňských měšťanů. Přes sedm set let ale měšťané vařili nadkvasné pivo ne příliš valné chuti, takže se do Plzně dovážela kvalitnější piva z Bavor nebo ze Saska a lacinější piva z blízkého okolí.
Nová éra

Až v roce 1839 se podařilo prosadit, aby se právováreční měšťané raději spojili a stali se podílníky moderního pivovaru, který bude vyrábět dostatek kvalitního piva. Stalo se a roku 1842 otevřel Měšťanský pivovar poprvé svou bránu, aby zde přijal uznávaného odborníka až z Bavor, sládka Josefa Grolla. A tomuto tehdy ani ne třicetiletému muži se zde podařilo uvařit první várku zlatavého, řízného a mimořádně lahodného podkvasného piva – plzeňského ležáku.

V roce 1859 se podařilo zaregistrovat zaregistrovat ochrannou známku Plzeňské pivo – Pilsner Bier.

V těchto souvislostech je třeba si říci, že piva s názvem Pils, Pilsner či Pilsener dnes vyrábějí stovky pivovarů po celém světě a jejich konzumenti je nespojují s městem Plzní, ale pouze s typem vynikajícího, silně chmeleného zlatavého světlého ležáku, který byl poprvé uvařen v plzeňském Měšťanském pivovaru v roce 1842.

Další informace v odkazu
http://www.praz­drojvisit.cz/cz/proh­lidka-pilsner-urquell-pro-verejnost/historie-piva-a-pivovarnictvi-v-plzni/