Dumbo

V jakém roce se Praha stala oficiálně městem?

Nejlepší odpověď
annas

Na otázku není snadné odpovědět, jak se dovíme z historie, kterou zmiňuje Městská část Praha 1.

http://www.pra­ha1.cz/cps/pra­ha-1-historie.html

Prahu tvořilo několik měst.

Praha byla založena 2. listopadu 723 našeho letopočtu. A je-li Praha hlavním městem Čech, je nesporně hlavním městem Prahy Staré Město.

První pražské město – Staré Město – vzniklo spojením rozptýlené a nahodilé zástavby, spojením etnicky různorodého obyvatelstva, neboť zde existovaly společně se slovanským osídlením i cizí osady:
Jedinou plánovanou součástí Starého Města, což je zřetelně viditelné i na současných mapách, se stalo osídlení kolem kostela sv. Havla, tedy Havelské Město, které založil lokátor, první rychtář a mincmistr krále Václava I.(1230 – 1250) Eberhard. Současně byly vybudovány hradby, a to v ose dnešních ulic: Národní – 28. října – Na příkopě – Revoluční. Hradba Havelského Města pak v délce pěti set metrů jako podle pravítka.

Ať už bylo osídlení v těchto místech jakkoliv staré, tak staré, že počátky asi už nikdo nikdy nevypátrá, jisté je, že MĚSTO ZAČÍNÁ BÝT MĚSTEM TEPRVE S HRADBAMI. . Byla to nejen ochrana, ale i výsada, privilegium, které uděloval jen král. Staré Město je založeno hradbou, která se začíná stavět od řeky současně s kostelem a klášterem sv. Františka, kde se usadila někdy v roce 1234 k celoži­votnímu plodnému dílu Anežka Česká, dcera Přemysla Otakara I. a sestra krále Václava I..

Součástí Starého Města bylo vždy i Židovské Město – Josefov Společně s jinou zástavbou bylo ghetto v letech 1232 – 1234 zapojeno do obvodu Starého Města pražského.

Jako město byla dnešní Malá Strana založena králem Přemyslem Otakarem II. kolem Malostranského náměstí někdy na počátku jara roku 1257.

Malá Strana, původně Nové Město pod Pražským hradem a pak Menší Město pražské, byla rozšířena po založení dnešního Nového Města (1348) novými hradbami za Karla IV. v letech 1360 – 1362. Staré Město na pravém břehu řeky bylo větší, proto město na levém břehu bylo nazýváno Menší Město pražské a od konce 15. století pak Malá Strana.

U tohoto jediného města v centru Prahy víme přesně, kdy a jak vzniklo. Přípravy na založení činil Karel IV. už v roce 1347, 8. března 1348 vydal Karel IV. zakládací listinu Nového Města pražského a 26. března 1348 došlo k položení základního kamene Nového Města.

Jako město vznikly Hradčany z předhradí někdy kolem roku 1320 z iniciativy nejvyššího purkrabího Hynka Berky z Dubé, jenž zastupoval dosti často nepřítomného krále Jan Lucemburského. Vznikly jako třetí město na území Prahy z osady obyvatel, kteří bydleli kolem Pražského hradu. Ve skutečnosti to bylo řešení pro stále více přelidněný samotný Hrad.
Doplňuji:
K prvnímu pokusu o sjednocení Starého a Nového Města došlo v roce 1518 na popud staroměstských měšťanů vedených Janem Paškem z Vratu.
Roku 1523 král Ludvík Jagellonský potvrdil sjednocenou městskou radu, a tak spojení pražských měst legalizoval.
Jednotná Praha však byla již roku 1528 znovu rozdělena.
atd.
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Pra­ha

Sjednotit pražská města natrvalo do jednoho správního celku se podařilo až roku 1784 za vlády císaře Josefa II. Královské hlavní město Praha pak tvořilo Nové a Staré Město pražské, Malá Strana a Hradčany. Postupně byl připojen Josefov, Vyšehrad a Holešovice.

atd.

Další odpovědi
arygnoc

1257: zisk názvu Mesto pražské.

http://co-to-je.sk/spresne­.php?dotaz=Pra­ha

Zdroj: http://co-to-je.sk/spresne­.php?dotaz=Pra­ha

Drap

Zde informace o městě Praha :
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Nov%C3%A9­_M%C4%9Bsto_(Pra­ha)#Historick­.C3.BD_p.C5.99eh­led

annas

Praha jako jednotné město do roku 1784 neexistovala.

Centrum království bylo ještě začátkem 14. století tvořeno dvěma opevněnými samostatnými královskými městy – Starým Městem pražským a Malou Stranou, vzájemně oddělenými jen řekou Vltavou. K území Malé Strany na severu přiléhal Pražský hrad, který během třicátých a čtyřicátých let 14. století získal opevněné předhradí – purkrabské poddanské město Hradčany. Na jihu, na pravém vltavském břehu ležel královský hrad Vyšehrad, který byl až do založení Nového Města pražského v roce 1348 od pražských měst i Pražského hradu poměrně vzdálen.

http://www.ah­mp.cz/index.html?mid=46­&wstyle=0&page=pa­ge/docs/vyvoj-prazske-samospravy-I-B.html

arygnoc

annas, v 8. sotorčí bolo v pražskej kotline (dnešnej) iba hradisko (nie hrad!), hrad sa začal stavať v 10. storočí a vzniká i kamenné mesto Mesto pražské (nie Staré mesto – ono totiž žiadne „Nové“ ešte neexistovalo).

1257: zisk názvu Mesto pražské.
1523: zjednotenie pražských miest (do roku 1528).
1784: natrvalo zjednotené pražské mestá.