Daniel16

V jakém architektonickém stylu je postaveno Masarykovo nádraží v Praze?

Nejlepší odpověď
annas

Dalo se najít na netu.

"Původní nádraží tvořily dvě klasicistní budovy – odjezdová s dvěma čtvercovými věžemi při Hybernské ulici, která měla funkci hlavního průčelí, a příjezdová při dnešní Havlíčkově ulici. Prostor uprostřed byl úmyslně ponechán volný pro odvětrávání kouře a páry z lokomotiv. K jeho zastřešení částečně dřevěným a částečně proskleným krovem neseným litinovými sloupy došlo až v roce 1862.

V době svého vzniku bylo dnešní Masarykovo nádraží jednou z největších a nejvýstavnějších železničních stanic v Evropě.

atd.
http://www.msde­velopment.cz/his­torie-nadrazi/

Doplňuji:
Ještě další odkaz – „Klasicismus a empír v Praze – přibližně mezi lety 1780–1850“

„Vlakové nádraží Praha-střed – dnes Masarykovo nádraží (Hybernská / Nové Město)“

http://www.pamatky-praha.cz/pamatky-v-praze/klasicismus-empir

více diskuse

Další odpovědi
Lamalam

Já vych to tipovala na secesi nebo neorenesanci.
Doplňuji:
Našla jsem na netu zajímavou knihu: KREJČIŘÍK Mojmír. Česká nádraží, architektura a stavební vývoj. Vydavatelství dopravní literatury, 2003. Tam by to mohlo být popsané.

Podle Wiki byla původní budova postavena v neorenesančním slohu. Nová budova z roku 1901 je secesní.

Emefej

Podle Krejčiříka se jedná o empír s prvky novorenesance.

Lamalam

Omlouvám se za omyl, poznámka o rekonstrukci budovy z roku 1901 patří k Hlavnímu nádraží. Masarykovo nádraží je podle Wiki postaveno ve stylu doznívajícího empíru a nastupující neorenesance či klasicismu.

annas

U architektonického stylu jde o pohlld historiků a architektů – vysvětleno v mém druhém odkazu.

" Jako razítko dějinného odkazu je do tváře českých nádraží vtisknuta architektonická podoba těchto budov. Celkem logicky je jejich architektura lemována všemi styly napříč dobou existence nádražních budov u nás. Začátek této epochy můžeme hledat ve 30. letech 19. století, kdy v zemích Rakouska-Uherska končilo architektonické období klasicismu. Podobu tohoto architektonického stylu, konkrétně pak jeho pozdní fáze – empíru, nesou nádražní budovy až zhruba do poloviny století. Příkladem mohou být budovy Masarykova nádraží v Praze nebo nádražní budova stanice Zábřeh na Moravě. "
Čerpáno z knihy Česká nádraží od Mojmíra Krejčiříka

Jinak původní zachovalou památkou je císařský salonek s novorenesančním trámovým stropem a honosným kbem, na kterém stojí busta Ing. Pernera. Salonek má i zvláštní vchod na první nástupiště. Byl vystavěn až dodatečně v r. 1876

http://ceska-nadrazi.8u.cz/ceska-nadrazi.php
http://www.cd­.cz/zazitky/kam-na-vylet/1247-prij-e-dte-si-prohlednout-nadrazni-salonky
--

annas

Ještě jeden odkaz k Mojmíru Krejčiříkovi – auator Miroslav Pásler

http://ceska-nadrazi.8u.cz/ceska-nadrazi.php