bolak

V jaké situaci se v angličtině používá occidental a v jaké west?

Nejlepší odpověď
MK44

Slovo west lze použít ve všech významech jako české západ pro světovou stranu. Přídavné jméno je west, western. (Ze starších germánských a možná vůbec indoevropských jazyků. Srov. latinské vesper a české večer. Tedy pravděpodobně strana, kde je slunce večer.)

Occidental je přídavné jméno od Occident. Význam slova Occident se v angličtině zpravidla omezuje na Západ (s velkým Z), tedy západní kultura, euro-americký svět, (post)křesťanská civilizace. Vyskytuje se řidčeji než West, je „knižnější“. (Z lat. occidere – zapadati.)

Další odpovědi
quentos

souhlas s MK44, drobné doplnění – mezi příd. jmény west a western bývá často ten drobný rozdíl, že West se bere jako součást názvu (a tedy často s velkým písmenem), kdežto western (častěji naopak s malým) je „obecnější“, nevztahuje se k přesně vymezené oblasti.
Doplňuji:
dobré bude ještě doplnit, že Occident je vlastně opak Orientu.