postcd

V jaké situaci NEmohu použít právo nevypovídat?

Podle zákona o Policii České republiky (http://zakony-online.cz/?s32&q32 ; č. 283/1991 Sb.)

Odstavec 1: Policie požaduje potřebná vysvětlení od osoby, která může přispět k objasnění skutečností důležitých pro odhalení trestného činu nebo přestupku a jejich pachatele (paragraf 12, odstavec 1)

Odstavec 2: Osoba je výzvě povinna vyhovět. (Dostavit se)

Odstavec 3: Osoba může odepřít vysvětlení pokud by jí nebo rodině hrozilo trestní stíhání, nebo postih za přestupek..

To znamená mohu odepřít bez vysvětlení? V jakých případech nemohu odepřít vysvětlení-vypovídat? Mohou mě čekat nějaké nepříjemné následky?

Děkuji

Nejlepší odpověď
Drap

Svědeckou výpověď můžeš odmítnout v případě , že by jsi tím vyvolal trestní stíhání proti sobě, či osobě blízké, nebo by jsi tím vyzradil státní tajemství, pokud jsi nmebyl zbaven mčenlivosti. V opačném případě můžeš být stíhán za odepření svědecké výpovědi a v takovém případě hrozí pokuta až 50 000 kč.

Další odpovědi
anonym911

Zákon č. 283/1991 Sb., o Policii České republiky, byl zrušen. Dotaz je tedy irelevantní.

postcd

Pokud Vás zajímá jaký zákon nahrazuje tento starý neplatný,
(283/1991 Sb. – Účinnost od 15. 7. 1991, zrušeno dnem 1. 1. 2009)

Tak by to měl být snad tento: http://zakony­.kurzy.cz/141-1961-trestni-rad/paragraf-158/

Tady je také něco. Paragraf 61:
http://www.za­konyprolidi.cz/cs/2008-273

Z toho co tam je mi vyplývá že co se týče nevypovídání je to takřka to samé jako u starého zákona. Nemělo by být třeba sdělovat důvod nevypovídání. Pokud je to jinak tak citujte.

postcd

Podle mě je důležitý: Trestní řád, paragraf 158, odstavec 7
http://zakony­.kurzy.cz/141-1961-trestni-rad/paragraf-158/

postcd

V 8. odstavci je pak to odepření vysvětlení.

postcd

Myslím že „ocko“ nemá pravdu v tom, že výpověď nejde odepřít bez uvedení důvodu. Stačí říci že odmítám vypovídat podle paragrafu 12, odstavce 3, zákona o policii české republiky. Tímto říkám vše – důvod nevypovídání.

anonym

Je dobře, že myslíš. Teď si ještě pročti zákon.

postcd

nic neříkají odpověď pro další čtenáře.