Avatar uživatele
Velbloud

„V dopisu“, nebo „V dopise“?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? picnimok, tom004 před 4773 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Bičiště

Dopis je podstatné jméno neživotné, končící na „s“, a dle „Pravidel“ je zde možné dvojí zakončení, a to „e“ nebo „u“. Zakončení „e“ je častější.
(autobus → v autobuse, časopis → v časopise, okres → na okrese, rozhlas → v rozhlase, zápas → na zápase)
Naproti tomu zakončení „u“ je běžnější např. u slov: nadpis → v nadpisu, předpis → v předpisu, výkres → na výkresu, úžas → v úžasu, kompas → na kompasu, cestovní pas → v cestovním pasu.
Závěr je ten, že obojí je možné, ale je lepší použít obrat „v dopise.“

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
tom004

Já jsem pro „V dopise“,lépe mi to zní.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
picnimok

ty věci,jevy,okol­nosti(v dopisu)
V dopise?..nechám druhým:-)..i když je to už slyšet ve věte(snad chápeš co myslím tím slyšet),,co tam napsat,,prostě první vnuk bývá ten správný.Takhle jsem udělal v autoškole písemné bez ztáty jediného bodu..hoj

Doplňuji:
učitel mi ořád vnukal do hlavy.Marine,jak se ti nějaká tvá odověď nezdá(až po zaškrtnutí v testu),nikdy to neoravuj..fakt jsem měl v úmyslu oravit si své (myslím že až 4 otázky
),proboha jedna byla z křižovatek.­.no,kdybych to udělal,tak neprojdu..lto ještě menší rada vysokoškolákům(ma­turantům) při závěřečných

Upravil/a: picnimok

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Fly

Teoreticky je to tak, ako keby si si mal vybrať medzi „v hradu“ alebo „v hradě“. Čo ti znie lepšie? :)

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
picnimok

tom004– jj souhlas..nevím­.řídím se pocitem

před 4773 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
picnimok

doplním jenže mi blbne ísmeno „pé“ na klávesnici..tak někdy chybí..můžem pokračovat:-)

před 4773 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek