Pokročilý

"V dopisu", nebo "V dopise"?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Bronzový

Dopis je podstatné jméno neživotné, končící na "s", a dle "Pravidel" je zde možné dvojí zakončení, a to "e" nebo "u". Zakončení "e" je častější.
(autobus → v autobuse, časopis → v časopise, okres → na okrese, rozhlas → v rozhlase, zápas → na zápase)
Naproti tomu zakončení "u" je běžnější např. u slov: nadpis → v nadpisu, předpis → v předpisu, výkres → na výkresu, úžas → v úžasu, kompas → na kompasu, cestovní pas → v cestovním pasu.
Závěr je ten, že obojí je možné, ale je lepší použít obrat "v dopise."

Další odpovědi:

Zlatý

Já jsem pro "V dopise",lépe mi to zní.

Pokročilý

ty věci,jevy,okolnosti(v dopisu)
V dopise?..nechám druhým:-)..i když je to už slyšet ve věte(snad chápeš co myslím tím slyšet),,co tam napsat,,prostě první vnuk bývá ten správný.Takhle jsem udělal v autoškole písemné bez ztáty jediného bodu..hoj

Doplňuji:
učitel mi ořád vnukal do hlavy.Marine,jak se ti nějaká tvá odověď nezdá(až po zaškrtnutí v testu),nikdy to neoravuj..fakt jsem měl v úmyslu oravit si své (myslím že až 4 otázky
),proboha jedna byla z křižovatek..no,kdybych to udělal,tak neprojdu..lto ještě menší rada vysokoškolákům(maturantům) při závěřečných

Pokročilý

Teoreticky je to tak, ako keby si si mal vybrať medzi "v hradu" alebo "v hradě". Čo ti znie lepšie? :)

Diskuze k otázce

Pokročilý

picnimok

tom004- jj souhlas..nevím.řídím se pocitem

Pokročilý

picnimok

doplním jenže mi blbne ísmeno "pé" na klávesnici..tak někdy chybí..můžem pokračovat:-)

Zajímavé otázky v kategorii Vzdělání a práce

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Vzdělání a práce

Zlatý annas 2419
Zlatý Drap 1491
Zlatý quentos 1220
Zlatý mosoj 643
Zlatý hanulka11 566
Zlatý gecco 564
Stříbrný ivzez 539
Zlatý led 528
Zlatý marci1 491
Zlatý Michal Kole 475

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.