Velbloud

„V dopisu“, nebo „V dopise“?

Nejlepší odpověď
Bičiště

Dopis je podstatné jméno neživotné, končící na „s“, a dle „Pravidel“ je zde možné dvojí zakončení, a to „e“ nebo „u“. Zakončení „e“ je častější.
(autobus → v autobuse, časopis → v časopise, okres → na okrese, rozhlas → v rozhlase, zápas → na zápase)
Naproti tomu zakončení „u“ je běžnější např. u slov: nadpis → v nadpisu, předpis → v předpisu, výkres → na výkresu, úžas → v úžasu, kompas → na kompasu, cestovní pas → v cestovním pasu.
Závěr je ten, že obojí je možné, ale je lepší použít obrat „v dopise.“

Další odpovědi
tom004

Já jsem pro „V dopise“,lépe mi to zní.

picnimok

ty věci,jevy,okol­nosti(v dopisu)
V dopise?..nechám druhým:-)..i když je to už slyšet ve věte(snad chápeš co myslím tím slyšet),,co tam napsat,,prostě první vnuk bývá ten správný.Takhle jsem udělal v autoškole písemné bez ztáty jediného bodu..hoj

Doplňuji:
učitel mi ořád vnukal do hlavy.Marine,jak se ti nějaká tvá odověď nezdá(až po zaškrtnutí v testu),nikdy to neoravuj..fakt jsem měl v úmyslu oravit si své (myslím že až 4 otázky
),proboha jedna byla z křižovatek.­.no,kdybych to udělal,tak neprojdu..lto ještě menší rada vysokoškolákům(ma­turantům) při závěřečných

Fly

Teoreticky je to tak, ako keby si si mal vybrať medzi „v hradu“ alebo „v hradě“. Čo ti znie lepšie? :)

picnimok

tom004– jj souhlas..nevím­.řídím se pocitem

picnimok

doplním jenže mi blbne ísmeno „pé“ na klávesnici..tak někdy chybí..můžem pokračovat:-)