bolak

V dobách povinný vojenský služby, jakými všemi způsoby se dala urvat modrá knížka?

A myslíte že u nás jednou zase bude zavedena? Byli by jste spíš pro nebo spíš proti znovuzavedení?

Nejlepší odpověď
mosoj

Jak se to vezme. Ono to zase žádné terno nebylo. Stálá nejistota nebo pak opravdu velké zdravotní potíže o které nebylo co stát. Muselo se chodit na tzv. přezkumy a mnohokrát se stalo že o modrou knížku dotyčný přišel a musel třeba v 28 ( i více) letech normálně na vojnu. Znal jsem dva případy a to byly chudáci mezi těmi mladšími !!!!!!
Doplňuji:

  • byli-

Další odpovědi
Drap

Jak v které době . Celkově to nebylo ale nic snadného. Většinou ti lidé měli opravdu závažné celoživotní problémy. Základní voj služba přinášela brancům i spoustu pozitivního. Osobně můžu říct, že v době vojny se mi to zdálo velmi nepříjemné omezování. Po létech můžu říct, že jsem se tam spoustu věcí naučil a hodnotí to už víceméně pozitivně.

anonym

Nevím jak to dělali jiní, ale ani já ani moji kamarádi jsme modrou knížku neměli.Jen jeden ji dostal, ale ten měl chromou levou ruku, nic v ní neudržel.Všichni ostatní jsme byli na vojně a i když jsme tenkrát nadávali, tak po letech jsme uznali, že k něčemu to bylo dobré.Někteří z kamarádů si udělali na vojně ZADARMO řidičák na pásová vozidla, takže v civilu pak mohli jezdit jak s bagrem či buldozerem, někteří se zdokonalili v jízdě náklaďákem, takže už v civilu mohli jezdit s autobusem (dříve řidič autobusu musel mít povinně 2–4 roky s náklaďákem než mohl přejít na autobus, řidiči co jezdili na vojně už vlastně tuto povinnost odjezdili).
Také jsme se zdokonalili v kondici, kterou dnešní mladí nemají a byli jsme tak nějak hbitější.A na vojně teprve člověk poznal co vydrží (na jednu stranu jak psychicky, buzeraci, tak na druhou stranu i po fyzické stránce).
Takže když se někdy sejdeme a vzpomínáme, tak zjišťujeme, že dnešní generace nic nevydrží a pár měsíců vojny by potřebovala jako sůl.

badisko

vazny zdravotni stav…a esly pro nebo proti?…no nevim byl to zabitej cas …ono asi jedine co jsem si z vony prinesl do civilu bylo kazdodeni holeni a odpor k neporadku ..dodnes si skladam veci ve skrini do kominku …;D

Michal Kole

Zdravotní neschopnost a nebo úplatek

kablik

bolaku, kčemu by se modrá knížka měla zavádět, když není poviná vojenská služba?