V dalekohledu funguje okulár z mikroskopu, jak je to možné ?

Okulár s označením 15× shodou náhod pasuje do teleskopického retrodalekohledu. A i když je obraz tmavší, zvětšuje šíleně dobře. Nevím kolik to je kilometrů, ale mohu spočítat žárovky nad bilboardem. Když bude pěkně, snad uvidím víc. Je už přeci jen podzim. Nachlazen chodit na balkon pozorovat dálavu je na prd… Těším se na stativ. Součást dalekohledu je sluneční clona a sluneční filtr. Pokud nevypálím díru do čočky v objektivu, mohu spočítat skvrny na naší hvězdě. Já myslel že na mikroskop musí být jiný okulár. Jak je to možné že to stále zvětšuje?

Odpovědi
anonym

Okulár pro dalekohled nebo mikroskop – ne, že by to bylo úplně jedno, ale není mezi nimi až takový rozdíl.
Koukni na http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Sou­bor:Kepschem2­.jpg – princip dalekohledu.
Mimochodem – poměrně často se pro amatérskou výrobu i hvězdářských dalekohledů používají okuláry z mikroskopu – jsou snadno k sehnání a mají dobrou optiku.