postcd

V ČR se proso (jáhly) ve velkém nepěstují? odkud se dováží?

Nejlepší odpověď
annas

Proso je stará plodina, hojně se u nás pěstovala v minulosti – sil jsem proso na souvrati.
V České republice je plocha pěstování téměř 2000 ha, z toho necelá polovina v ekologicky hospodařících podnicích.

Proso je vedle pšenice a ječmene jednou z nejstarších kulturních obilnin. Je známé už z doby kamenné. Vzniklo zřejmě z planého druhu Panicum spontaneum v oblastech Mandžuska a Mongolska. Do Evropy se dostalo přes černomořskou oblast při stěhování národů. Proso bylo jednou z hlavních plodin Slovanů. Ve světě je významnou plodinou i nyní. Pěstuje se na ploše 5 mil. ha, nejvíce v Indii, střední a severní Africe, Číně a v Rusku.

Jáhly se přímo dovážejí z Ukrajiny, něco z Číny, jinak se dováží senegalské proso, něco z Č

http://www2.zf­.jcu.cz/~moudry/skrip­ta/2/proso_se­te.html

Další odpovědi
marci1

Jáhly se k nám dováží nejčastěji z Ukrajiny. Dále třeba BIO jáhly z Číny, nebo označené EU.
http://www.la­buznik.cz/ingre­dience/jahly/

Lamalam

Koukla jsem se na pytlík jáhel, který máme doma, je tam uvedeno „Země původu Polsko“.