quentos

V čem „závodí“ průmyslový/výrobní závod? Proč se mu tak říká?

Má to co do činění s hospodářskou soutěží, nebo je to tentokrát odvozeno od slova „zavádět“?
Nebo je pravda někde úplně jinde? Dík.
Doplňuji:
Pokud mě paměť neklame, slovo jsme přejali z ruštiny. Nicméně to otázku stále neřeší :{/>

Nejlepší odpověď
motlajs

závod2 {podnik}, závodní. Přejato z r. zavód tv., původ stejný jako u Ü závod1, tedy {co je zavedeno}. Srov. č. zavedená firma ap.

ČESKÝ ETYMOLOGICKÝ SLOVNÍK

Verze slovníku:
1.0

Knižní verzi slovníku odborně recenzovala:
PhDr. Eva Havlová, CSc.

Odborná jazyková spolupráce:
PhDr. Sáva Heřman, CSc., prof. PhDr. Helena Kurzová, DrSc.,
doc. PhDr. Olga Schulzová, CSc.

Redakčně spolupracoval:
Mgr. Petr Matoušek

© PhDr. Jiří Rejzek, 2007
© LEDA spol. s r.o., 2007

quentos

motlajs: díky, má domněnka tedy byla správná. Otázka mi v pravidelných intervalech vrtá hlavou už asi dvacet let ;{))>

annas

Ještě doplním. I když slovo závod (dnes firma) pochází z ruštiny, ale ze slovesa zavést.

Závod, dnes firma x závod sportovní, závody ve zbrojení apod. Ale k tomu dojdeme, teď si řekneme, že závod v soutěžním, sportovním smyslu je staré, jen v češtině a v polštině se vyskytující slovo.

Závod ve významu podnik je v češtině podstatně kratší dobu, z ruštiny ho přejali až obrozenci na počátku 19. století.

Etymolog Václav Machek soudil, že závod a závod jsou dvě různá slova. To staré, dnes sportovní, prý vzniklo ze staročeského závada, které znamenalo dluh, nějaký závazek vůbec, například také vsazený obnos při sázce. Když se běželo o sázku, o závadu, běžel se závod, běželo se o závod, jak se dosud už poněkud nepochopitelně říká. Pokud jde o závod jako podnik Machek stručně říká: „jiné je závod, podnik, od zavésti, zavedl si podnik.“

Současní etymologové souhlasí jak se staročeskou závadou jako sázkou, tak se zavedeným podnikem neboli závodem, jen říkají, že také závada byla něco vlastně zavedeného, domluveného, ustanoveného, a že tedy obě slova jsou příbuzná, obě vznikla ze slovesa zavést.

http://www.roz­hlas.cz/regina/slo­va/_zprava/za­vod-a-zavod--192408

quentos

díky, na Vaši odpověď jsem rovněž čekal, vím, že se mohu spolehnout…