hippeace

V čem všem se měří tlak? vím že v Pascalech a dál? je eště neco?

Nejlepší odpověď
chudst

Jojo, par toho bude. Ale vetsina se uz nepouziva, nebo jen v urcitem oboru ci na urcitem miste na svete.

Jednotky tlaku
Pascal
[ Pa ] = N/ m² Je základní jednotka tlaku v soustavě SI.

Bar
[ Bar ] = 100 000 Pa. Je vedlejší jednotkou tlaku v soustavě SI. Bar je užíván pro svou názornost zejména v průmyslu neboť přibližně odpovídá starší jednotce tlaku jedné atmosféry.

Atmosféra
[ Atm ] = kg/cm2 = 98066 Pa Je zastaralou jednotkou tlaku, nepatřící do soustavy jednotek SI. Této jednotce se také někdy říká technická atmosféra. Kromě toho se ještě používala jednotka nazvaná fyzikální atmosféra, která se rovná normálnímu barometrickému tlaku při hladině moře, tj. 101 325 Pa.

Kilogram na centimetr čtvereční
[ kg/cm² ] viz Atmosféra

Milimetr vodního sloupce
[ mmH2O ] = 9,8066 Pa. Tato jednotka je odvozena z praktické realizace měření velmi malých tlaků pomocí tzv. U trubic naplněných vodou. Používala se a doposud někdy používá zejména v oblasti vzduchotechniky nebo řízení spalovacích procesů. Vyskytuje se i zápis mm v.s. Můžeme se setkat také se stejně definovanou jednotkou, ale 1000× větší – mH2O.

Palec vodního sloupce
[ InH2O ] = 249,1Pa. Obdoba předešlé jednotky, dodnes hojně používaná v angloamerických teritoriích.

Torr
[ torr ] = mmHg = 133,32 Pa. Zastaralá, nepovolená jednotka tlaku. Odvozena z fyzické realizace dnes již nepoužívaných rtuťových tlakoměrů. Nejčastěji se používala zejména v meteorologii, kde ji nahradila alespoň řádově podobná jednotka hPa (hektopascal).

Milimetr rtuťového sloupce
[ mmHg ] viz Torr. V tomto vyjádření se dodnes používá především v lékařství.

Palec rtuťového sloupce
[ InHg ] = 3386,4 Pa. – inch of Mercury. Obdoba předešlé jednotky, používaná v angloamerických teritoriích

Libra na čtvereční palec
[ PSI ] = 6894,8 Pa – pound per square inch. Nejčastěji používaná jednotka pro měření tlaku angloamerických teritoriích.

Libra na čtvereční stopu
[ PSF ] = 47,881 Pa – pound per square foot. Jednotka používaná zřídka pro měření malých tlaků.

Zdroj: http://www.cres­sto.cz/prepoc­ty-jednotek

Michálek1245

Hodně záleží, jaký tlak vlastně měříte. Třeba manometry pro měření tlaku měří v barech a v Pascalech. Pak máte ale třeba vodní sloupec. Ono je potřeba si uvědomit, co to vlastně tlak je. Je to nějaká zátěž na nějaké konkrétní místo, na nějakou plochu. Takže to je vlastně tlak a když si dosadíte možné jednotky za plochu a hmotnost, tak máte ty jednotky. :)