hubickova

V čem topit ekologicky,ale hlavně ekonomicky

Je lepší na topení do menšího rodinného domku poloautomatický kotel na peletky a nebo krbová kamna s výměníkem?Máme obyčejný kotel Dakon na tuhá paliva,ale topíme převážně dřevem a uvažujem o výměně kotle.Já bych ráda krbová kamna do obýváku a rozvod tepla do topení-líbí se mi to a podle všeho se nestopí takové množství dřeva,jako v normálním kotlu.Manžel zase touží po peletkové kotli,u někoho to viděl a byl z toho nadšený.Tak co je lepší.Už se vidím,jak sedím v obýváku a sem tam hodím polínko do ohně-nechce se mi capkat do kotelny nasypat tam peletky.Poradí­te někdo.

Nejlepší odpověď
Pájo

Pořídil bych obojí (vím, že je to rada nad zlato).
Krbová kamna (ale s dostatečnou hloubkou, kvůli dokonalému „oplachování“ dvířek vzduchem, aby se nezačazovalo) + výměníček k vytápění dvou tří místností.
A poloautomatický kotel. Ale ne na peletky. Nějaký kombinovaný dřevo/uhlí nebo čistě na dřevo, ale s velkou spalovací komorou, aby se přikládalo max. jednou za 5–6 hodin.
Doplňuji:
Vše je to o kalkulaci peněz, času a fyzických sil. Pokud máte přístup k lacinému dřevu a muži slouží bezvadně zdraví a nečiní mu to problémy, dřevokotel (na opravdu velká polena = méně úprav dřeva před spálením, delší hoření polen) je dobrá volba.

Krbových kamen bych se ale při volbě automatického kotle také nevzdával.
Krbová kamna mají v interiéru své kouzlo – dělají atmosféru, rychle danou místnost vytopí, voní připravené dřevo u nich. Jsou super na příležitostné přitopení → začátky zimy – zima – konec zimy – chladné dny v roce, kdy ještě není třeba topit v celém domě.
Ale dobrovolně bych si z obyváku nedělal kotelnu, kdyby měl být z krbových kamen vytápěný celý dům po napojení na topný okruh radiátorů… to pozbývá smysl a je to krok zpět.
Krbová kamna totiž mohou vířit prach, je z nich občas trochu kouře, musíte je občas čistit, vynášet z nich popel. Pořídíte-li mělkou krbovou vložku, budete mít neustále začouzené sklo dvířek. Trochu nepořádku je i ze dřeva, které k nim přinesete, ze dřeva občas leze drobný hmyz.
Při příležitostném topení v krbových kamnech však vidím spíše pozitiva a s cyklonovým vysavačem popela se příprava na další zatopení v krbových kamnech zvládá snadno, rychle a bez nepořádku… ;)

Další odpovědi
Drap

Pokud chceš splnit obě dvě kriteria, tak nezbývá než dům přebudovat na nízkoenergetický. Využít tepelná čerpadla, akmulační nádrže na teplo, solární systémy a podobně.

Hlada

Všechny požadavky splnit nelze. Je potřeba stanovit si pořadí důležitosti s ohledem na styl života. Oba dva způsoby jsou možné, liší se ale komfortem, časem potřebným k obsluze, každý víc vyhovuje jinému způsobu života. Jestli máte čas a vaším stylem je sezení v obýváku před krbem, zvolte krb. Jestli častěji děláte něco jiného, zvolte automatický kotel. Na peletky vám stačí ke stávajícímu kotli přikoupit hořák. Pokud pro vás není čas důležitý, zůstaňte u topení dřevem.

venkovan

Peletky jako takové jsou pohodlné, ale poměrně drahé. Takže pokud bydlíte u lesa a máte tedy dostupné dřevo, zůstal bych o topení dřevem. i za cenu, že to někdo za nějaký obnos rozřeže, je to levnější než peletky. navíc – přiznejme – vozit peletky do lesa je trochu ujeté.
V městě a tam kde palivové dřevo není běžně dostupné, koupil bych kotel na peletky, a i krb. Krbem občas přitopit, kotel nechat na delší topení. logicky nemůže být pravda, že v krbu se spálí méně paliva než v kotli. Krby – přes veškeré technické vymoženosti nedosahují takovou účinnost jako kvalitní kotle.
Každopádně ke kotli na dřevo a i snad na peletky bych nechal nainstalovat velkou akumulační nádrž na teplou vodu pro vytápění. Kotel potom může být v provozu jen několikrát týdně a hlavně bude hořet na plný výkon, (vyhřívat nádrž) kdy dochází k nejlepšímu spalování.
Ale první bych dům zateplil a potom kupoval kotel.

marts

My topíme krbovou vložkou ABX s výměníkem celý dům a jsme spokojeni. Je pravda, že s tím víc práce než peletkovým kotlem, zase na druhou stranu se opravdu ohřejete.
Jak tady už psal venkovan je dobré zateplit. A nemusí to být hned polystyrenem. My jsme zateplili horní patro, koupili jsme nové dveře a je to sakra znát a to máme 200 let starý dům. Je ale pravda, že ještě nebyla pořádná zima, nicméně když je kolem 0 tak ráno zatápím a přiložím pořádně 3× denně a tepla je habaděj. Protopíme tak 10 metrů smrku (500 Kč/m) a 5 metrů listnáčů (800 Kč/m) a tak 20 balení pilinových briket když jsou velké mrazy na noc.
O peletkovém kotli uvažuji ale příjde mi to jako opravdu hodně velká investice – počítám tak cca 100 tis Kč.

Jana5678

Já jsem nejvíce spokojená s vytápěním mého domu dřevem, které je ekologickou alternativou. V oblasti topení v krbu jsem zkusila několik firem, které dodávají palivové dřevo. Nejvíce mi ale vyhovuje palivové dřevo z Karlových Varů z internetových stránek http://www.dre­vokarlovyvary­.eu/, které je opravdu na vysoké úrovni. Jeho kvalita se projevuje v efektivním spalováním a také vytvářením úžasné atmosféry.

Jakub Tlapal

Nejekologičtější a nejekonomičtější jsou krbová kamna. Samozřejmě pokud si budete nechávat dovážet naštípané dříví, tak se topení prodraží, ale když si dojede do lesa, dřevo si sami nařežete, odvezete, doma rozštípete a uklidíte do dřevníku, jako to děláme my, tak budete mít topení doslova za hubičku. Je kolem topení sice práce, ale kdo chce ušetřit peníze, musí pro to něco udělat. Krbová kamna jsme si objednali z https://www.lev­nekrby.cz/ a bez problému s nimi vytopíme dům 110 m2.