Mirdas

V čem se podobá režim pod vedením komunistů a fašistů?

Nejlepší odpověď
gecco

Teoreticky vláda ´lidu´, prakticky ale diktatura hrstky politických prominentů (kteří jsou maximálně protěžováni a glorifikováni), moc a poslušnost společnosti si udržuje lhaním, podváděním (taky se tomu říká cenzura) a zastrašováním (až vězněním či vražděním) odpůrců…
Ale to je vlastní všem diktaturám (nejen těm komunistickým a fašistickým) – kukni třeba na Putina a Rusko – naprostý geroj a demagog (podle jeho ´obrazu´ ve společnosti je proti němu Superman ubohým břídilem), ruská společnost je pak uťápnutá a udržovaná v nevědomosti až lžích…
😉

Další odpovědi
Agneta

Že opovrhuje lidmi a humatitou. Jsou to technokratické antihumánní režimy.
Lidi jsou pro ně jen plnivem do kanónů, nebo stádem krav.

anonym

Cloumaj vůdci s lidmi a neváží si jejich životů,
Vyznačují se hlavně diktaturou a vraždami.
Neztrpí cenzůru jako v demokracii.

led

Centralizmus, aj keď teoreticky je moc sústredená hierarchicky na jednotlivé výbory od najnižšieho po najvyšší.

annas

Z hodin OBV či OBN a svých poznámek si pamatuji definice fašismu a další:

Ve třicátých letech 20. století definovala fašismus III. internacionála. Fašismus = všechno to, co stojí na opačném pólu proti komunismu

Původní marxistická definice zněla takto"
„Fašismus je otevřená diktatura nejreakčnějších, nejšovinistič­nějších, nejimperialis­tičtějších kruhů finanční oligarchie.“

Ale tato definice se dá použít i na socialismus jako první fázi komunismu – vezme-.li pojmy v širším slova smyslu.

reakční – zpátečnický
šovinistický – nadřazenost jedné strany
imperialistický – nepřátelský k ostatním nesocialistickým zemím, rozpínavý v socialistických zemích
finanční oligarchie – korupce a úplatkářství

Shoda fašismu a socialismu

  1. ofciiální ideologie, která si činí nárok na neomylnost
  2. budování „nové společnosti“
  3. jediná vládnoucí politická strana
  4. státní (stranická) kontrola nad ekonomickou
  5. ovládání hromadných sdělovacích prostředků
  6. politická kontrola obyvatelstva
  7. represivní prostředky

Ale přece se najde něco odlišného:

  1. historický vývoj
  2. sociální složení obyvatelstva
  3. ideologické zdůvodnění
  4. cíl

--

anonym

Agneta přesně popsala letiště .....*

  • doplň sám/sama.

Human

V podstate vo všetkom.

Agneta

Jaké letiště* zase?

*) prosím doplň

anonym

*) letiště V.H..

Agneta

gecco >>> ano, souhlas, a smím doplnit? Pro Rusko jakožto stát, je Putin velkým přínosem v současné nouzi. Nebýt jeho politiky, tak je už po Rusku. Tedy kdyby se tam etablovala nějaká ta demokracie, jak to chtěl ten Chodorkovský, který šel na deset let bručet…
Rusko by velmi rychle zaniklo v multikoncernovém výprodeji. Stalo by se samoobsluhou světových koncernů. Rozpadlo by se na malé státy, z nichž polovina by byla v NATU…
Rusko je – jako asi všechny velmoci – seskládané „z kousků“ které nemají co hlásit. „Rezerváty“ pro pův. obyvatelstvo jako v Americe…:DDD
A opravdu skutečná plošná velikost jen 600 000km, zbytek = krádež. Ale tím, že jsou tak mohutní, mají prostě tu výhodu, že si mohou dělat, co chtějí, nikdo jim nemůže poroučet, a to jim kdekdo závidí:DDD

gecco

😉