gulag

V cem se lisily gulagy od koncentracnich taboru ?

Vim, ze gulag byl spise pracovni tabor, kdezto koncentrak vyhlazovaci.

Jake metody muceni/trestu byli na obou taborech ? Jake tam byli podminky ? Jaci obyvatele se dostali do gulagu ? atd…

Vim, lepsi tema, ktere by vystihlo moji otazku, jsem zvolit nemohl :)

Nejlepší odpověď
suaeda

Podle mého se asi moc nelišily. Obě „zařízení“ byly určeny pro těžkou práci s levnou pracovní silou, pokud nebyly zrovna rovnou vyhlazovací, a postupnou likvidaci pro režim nežádoucích lidí.
Můžu porovnat hlavně podle knih, které jsem četl. Od Solženicina – Jeden den.., Ostrovy gulagu.. ,od Remarqua – Jiskra života a další autory na které si nyní nevzpomenu. A pak několik zajímavých dokumentárních knih. Rozdíl mezi oběma typy „zařízení“ nebyl velký.
U nás byly podobné tábory na práci v dolech u měst Jachymov, Příbram a i jinde. Za hluboké totality my jeden starý kolega z práce povídal, který tam byl, jak to tam v 50 letech vypadalo. Tehdy jsem mu moc nevěřil. Dnes už to známe všichni.

Další odpovědi
Rukas

Koncentrační tábory zakládali nacisté. Gulagy zakládali sověti :)

anonym

Gulag je mnohem „starší vynález“ bolševiků . Němci později opisovali a zdokonalovali.

jpau

Hele největší rozdíl je asi v zeměpisné poloze…

Mirdas

Prakticky rozdíl žádný až na plynové komory.
Jednoduše řečeno Hitler gulagy od Stalina okopíroval.

Lamalam

Přečti si Souostroví Gulag od Solženicina.