Questman

V čem se liší popis děje od vypravování?

Mám za úkol na jedno téma napsat vypravování a popis děje a nemůžu si vzpomenout, jaký je v tom rozdíl. Mohli byste mi prosím napsat rozdíly a nejlépe i nějaký krátký příklad?
Díky předem 🙂

Nejlepší odpověď
annas

Vypravování
 – děj, příběh, napsaný tak, aby si ho čtenář dovedl představit

  • děj v průběhu, logická souvislost nebo časová posloupnost, událost skutečná nebo vymyšlená
  • důležitá je zápletka

Dějový popis nemá zápletku na rozdíl od vypravování. Říká se mu také dynamický, tedy popis děje . sem patří třeba pracovní postup i jako návod k činnosti.
Obraz událostí, zajímavé či nezajímavé objekty,. Důležitý je sled – popis např.. shora dolů, nebo naopak, od důležitého k méně důležitému atd.

Dějový popís – např. Naše dovolená – popíšete, kde jste byli, co jste viděli . procházíte městem – užíváte dějová slovesa, upoutala náa, poznali jsme, zaujalo nás, za zahlédnutí stálo Neopakovat stále sloveso být…

Vypravování – Naše dovolená – něco, co se vám třeba na dovolené stalo, nějaký příběh – třeba jste si zlomil nohu, a co se kolem toho dělo. Můžet začít popisem, kde jste byli atd.

Další odpovědi
marijakes

zde bys mohl najít odpověď
http://kamizdat­.wz.cz/sloh/9/p­opisdeje.htm