postcd

V čem se liší fermež a syntetický lak?

při nátěru dřeva / krovu se prý nemá natírat syntetikou, lakem aby se dřevo „neuzavřelo“, spíše doporučuje fermež

Nejlepší odpověď
kavac

Fermež tedy tak jí znám byla vyrobena z lněnýho oleje. Dávala se jako základovka tj spodní vrstva. Dřevo se jí pěkně nasáklo a delší dobu to vysychalo – až týden. Samozřejmě to také dřevo nakonzervovalo.

Další odpovědi
mosoj

Při nátěru nevyschlého dřeva se mají používat lazurovací napouštěcí laky které nevytvářejí nepropustnou vrstvu. Fermež mezi ně lze také počítat.
Pokud natřeš nevyschlé dřevo a to je téměř vždy !! lakem který dřevo uzavře, tak to dřevo pod tím lakem začne tlít a lak se nakonec sloupne. Dřevo je v té chvíli ale již nahnilé. Pozor, nehodí se také lazurovací laky silnovrstvé. To je pak stejné jako s tím emailem.

Dochy

Pokud se nepletu (jako že možná jo, klidně mně zkritizujte):
Lak se nanese na vrch, kde vyschne/stuhne a udělá vrchní neprostupnou vrstvu (vlastně dřevo potáhnete vrstvičkou „umělé hmoty“)
Fermež (něco na základě oleje, zředěné rozpouštědlem): nasákne se do dřeva. Dřevo pak bude nakonzervované olejem…