dudu

V čem podstatném křesťanská církev u nás chybuje?

Právě jsem vyslechl poselství pana kardinála Duku ku příležitosti výročí sv. Václava. Velmi decentně si stěžoval na nepatřičné chápání společnosti o duševním učení církve, ale dotknul též docela razantně problematiky materiálního vyrovnání s jejími statky.
Nejen jeho dnešní výroky, ale „pláč“ většiny církevních hodnostářů po roce 1989 se mně jeví jako hodně pokrytecký. Dle mého názoru církev v posledních dvaceti letech valně promarnila svoji příležitost zaujmout společenství a vytvořit si náležité postavení. K jejich škodě nám všem nejenže nepřinesli osvětu, ale svým vystupováním a počiny jakoby stagnují někde dvěstě a více roků v minulosti.
Nebo snad podle vás tito vysokoškolští vzdělanci odvedli dobře svoji práci?
Doplňuji:
I Vaše vyjádření potvrzuje, že u nás nejsou lidi ani tak naštváni na Pána Boha, ale spíše na jeho pozemský personál.

Nejlepší odpověď
Drap

Určit kde dělají chybu asi tak jednoznačně nelze. Záleží na uhlu pohledu a na přesvědčení hodnotitele. Podle mne si křesťanská /myslím tím římskokatolická /církev přiisuje stále věci které již dávno stratila. V naši republice již nemá zdaleka tolik poslušných oveček , jak by si přála a jak se ostatním stále snaží namluvit. Ostatní církve odsouvá spíše někam do pozadí. Co se týká majetkového vyrovnání, tak to považuji za další obrovský podvod na lid této země. Vracíme někomu majetky, u kterých neni vůbec jisté zda je církev někdy vlastnila, vůbec se nezjišťuje
jak k těmto statkům přišla. Nejpodivnější na tom je ta skutečnost, že se má církvi vracet majetek bez předchozího seznamu. To v praxi znamená, že církev dostzane to, na co si ukáže. Velice zvláštní vyrovnání. Spíše bych to hodnotil jako velmi nestandartní dar z našeho společného majetku.

Další odpovědi
Ar

Nevím jakou osvětu mohla přinést a jakou jsi čekal. Největší její chyba je to co hlásá. Na 13. stol. možná dobrý, ale na dnešní dobu k míchu.
Opičí král se plete, ateismus byl dávno před komančema.
Při pohledu na minulost katolické církve je to největší zločinecká organizace.

anonym

Neexistuje kolektivní vina, pouze mohou selhat jednotlivci. Nejsem katolík, viceméně nejsem ani tzv.nevěřící- pokládám se za agnostika.Negativní postoje a vášně, které vzbuzují církevní restituce jsou založené na české závisti, ateismu a na základní české vlastnosti- čím méně argumentů, tím jasnější názor. Zastávám názor, že co bylo zabaveno, musí být vráceno. Důležitá je při tom naprostá odluka církve od státu. Komunisty nezajímalo při zabavování církevního majetku, na jakém základě církev majetky vlastní. „Hospodaření“ komunistů s církevními zabavenými majetky jsou mnohdy nanahraditelné kulturní ztráty. Ztracené životy a zničené osudy mnohých kněží, řádových sester aj. už nejdou nahradit, tak jim vraťme alespoň ten majetek. Dosud nevyjasněné majetkové poměry brzdí rozvoji mnohých obcí . Je také neopominutelným faktem, že nebýt finanční podpory církve, nevzniklo by mnoho kulturních děl a jiných pokrokových objevů,vynálezů atd. Myslím si, že paní „spisovatelka“ Procházková svojí kampaní proti církevním restitucím odvádí tak trochu medvědí službu svým sympatizantům. Ona nemá zrovna morální kredit k tomu aby se zviditelňovala zrovna v této problematice. Svou literární kariéru založila hlavně na mimomanželském poměru s uznávaným spisovatelem panem Vaculíkem a jako dcera slavného autora-scénáristy pana Jana Procházky. Pokud by měl někdo zájem o doplnění informací o historická fakta, napište mi na můj mail uvedený v profilu a já vám přepošlu zajímavý článek " Deset mýtů o církevních restitucích".

Tazman

Pohled z jiného úhlu. Kdysi jsme si tu krásně vegetovali (jako Keltové) a sem tam se porvali mezi sebou. Bylo nám fajn. Měli jsme své přírodní bůžky, svou víru, své zákony.

Pak sem jednoho dne nakráčeli Římané, tehdy ještě také pohani a zahnali většinu z nás až do dnešní Anglie. Masakr a jatka. No v té době vlastně normální.

Pár set let poté sem naklusal Řím znova, tentokrát s Biblí v ruce. Hodně práce jim to dalo. Hodně lidí kvůli tomu bylo nešťastných. Hodně lidí i panovníků kvůli tomu umíralo a bylo mučeno.

A to vše jen kvůli dvěma důvodům: Neschopnost spojit se na jedné straně a touha pomoci na straně druhé (podobně jako je tomu dnes, ale trochu jinak).

Tak trochu nechápu, jak se jich někdo může po tom všem zastávat. Jen ať brečí. Jen ať jdou.
Doplňuji:
oprava: touha po moci

pizlicka

v tom,jak umi kraaasne citovat bibli,ale neridi se podle ní.

beer

Uvedu výňatek ze slovov Benedikt XVI.:
„Víru je třeba obnovit, aby čelila hrozbě světskosti, která existuje ve Francii a v České republice, a také ve Španělsku, což je země, v níž je víra doma, kde se uskutečnilo znovuzrození katolicismu ztělesněné svatým Ignácem (z Loyoly) a dalšími postavami“
http://www.no­vinky.cz/zahra­nicni/evropa/216127-papez-kritizoval-odklon-od-cirkve-zminil-v-te-souvislosti-cesko.html

Toto jen potvrzuje moje laické přesvědčení, že víra je hodně, hodně zastaralá a vůbec se nedokáže přizpůsobit dnešní době. A právě to vidím za její hlavní nedostatek nejen u nás..

MonkeyKing

Církev nechybuje, to komouši tu zavedli, že se v nic věřit nebude, a tak se v nic nevěří dodnes!