atlas

V čem perete sportovní oblečení?

Je prací gel Perwool sport opravdu vhodný na sportovní oblečení? Dá se použít i na softshell?
Popřípadě v čem perete sportovní oblečení Vy?

Odpovědi
pucipuci

Nevím, jestli to není jen reklamní tah, aby lidé kupovali na to prádlo to či ono, asi by to chtělo podrobně srovnat složení. Doma všechno pereme v Arielu nebo Persilu, podle toho, který je v akci. Prý je nejlešpí prášek DM, přímo z drogerie DM, ale taky drahý. Možná se ho ale může dát méně.....Z těch levnějších dobře v testech vyšel ten z Lidlu. Formil, prášek i gel. V měkterých druzích skvrn prý překonal i námi používané prášky.

Eva Studená

Tohle mě zajímá! Zrovna jsem objednávala z https://www.in­timidea.cz/spor­tovni-obleceni/ a ráda bych, aby prádlo nějaký agresivní prášek nepoškodil.

KuryremCZ

Ahoj,
dopoledne jsem sepsal zkušenosti o pracích prášcích na sportovní oblečení pro jeden web, kde publikace neproběhla uplně dle představ. Tak ho zkusím přidat ještě sem, třeba se informace z něj budou někomu hodit. Jen škoda, že ani zde nejde použít wysiwyg editor, takže nemůžu text dostylovat pro lepší přehlednost.

Z pracích prášků na první vrstvu, tedy dresy, tílka, termotrička apod. bych doporučil Persil Sensitive gel, který má minimum aroma, takže ho lze na prádlo, které hned po aktivitě nešlo do pračky, dát o trochu víc. Každopádně je nejlepší tu první vrstvu, tedy v létě dresy a zimě termotrička, spodní prádlo apod. dát prát ihned po každé aktivitě, ještě než pot zaschne, což by mělo zaručit, že prádlo po vyprání nezapáchá ani po použití “krátkého” pracího režimu.

Běžně se na sportovní oblečení doporučuje praní na krátký režim na 30°C, ale peru po každé aktivitě, takže občas dresy přijdou do pračky s běžným prádlem na 40°C a u mých dresů v tom nevidím žádný problém. U termotriček bych byl s ohledem na použité materiály opatrnější a asi největší problém jsem měl s ponožkama z merina nebo nějaké syntetické vlny, ty se srazily snad po prvním/druhém vyprání.

Prací gely co jsem vyzkoušel na sportovní prádlo:

Persil Sensive gel – S oblibou používám na sportovní i běžné prádlo. Prádlo v něm vyprané prakticky není cítit žádným aroma, takže ho lze snadno dávkovat dle znečištění prádla. Na zaschlé a zapáchající prádlo to však možná nebude ten nejsilnější prostředek. Prodávají se dvě verze, ta levnější nemá označení “More Concentrated” a od toho se odvíjí i dávkování.

Ariel Sensitive gel – Tenhle prášek má hodně malé dávkovací víčko, takže ze zvyku často dávám do pračky nadpoloviční dvě víčka a oproti Persilu má o něco silnější prací účinek, tedy spíše na bavlněném oblečení po něm trochu rychleji blednou barvy, zároveň po něm prádlo i trochu voní. Možná je to způsobeno nadměrnou dávkou, ale ze 4,4l kanystru se to do toho malého víčka špatně dávkuje.

Perwoll Sport – Měl jsem před několika lety a hlavní problém byl s velmi silným aroma. Aby prádlo nemělo příliš silné aroma, bylo třeba dát gelu do pračky trochu méně a výsledek byl navoněné prádlo, které v sobě skrývalo zápach zaschlého potu. Když se gelu dalo více, tak prádlo bylo tak navoněné, že při sportovní aktivitě lechtalo pod nosem.

Nikwax Basewash – Koupeno v nějaké akci za ½ ceny. U Nikwaxu jsem měl trochu podezření, zda nerozpouští ty silikonové potisky, nevím jestli to bylo Nikwaxem nebo oblečením, ale Nikwax už nepoužívám ani Basewash ani Tech Wash. Dresy a termotrička jsem hlavně kvůli nutnosti prát po každé aktivitě, tedy nejlépe i s dalším prádlem, začal prát v Persil Sensitive gel.

Pokud někdo hledá inspiraci k nákupu, doporučuji se podívat po pracích gelech na citlivou pokožku, kterými můžete prát i běžné oblečení.

https://praci-prostredky.ku­ryrem.cz/praci-gely?params=citliva-pokozka
https://praci-prostredky.ku­ryrem.cz/praci-gely?params=spor­tovni-pradlo

Na zimní bundy, softshell a ptfe membrány mam 2v1 tekutý prací prášek s impregnací určený pro tyto materiály. Výběr přípravku pro tyhle materiály je trochu složitější a záleží v jak náročných podmínkách se to oblečení bude používat, zda je priorita nepromokavost nebo časté praní apod. Pracích prostředků na tyto materiály jsem nevyzkoušel až tolik, abych mohl s jistotou doporučit.
Pokud je oblečení od výrobce impregnováno, tak se praním impregnace vymývá, oblečení jde znovu naimpregnovat buď při praní v pračce a následným zrychleným dosušením, nebo nástřikem, je ale vhodné si pečlivě nastudovat použité materiály oblečení a doporučení na impregnaci.
Před pár lety jsem měl u jedné kombinace značka oblečení vs. prací prostředek problém, že se nadměrně rychle sepíraly silikonové potisky a odlepovaly se zažehlovací pásky pro podlepování švů. Nevím jestli to bylo pracím prostředkem nebo problém značky oblečení, ale je to věc, kterou při častějším praní doporučuji pečlivě sledovat.

Tomáš @ Kuryrem.cz

Jana5678

Vyprat sportovní oblečení, aby bylo opravdu čisté a voňavé, tak to je někdy boj s větrnými mlýny. Proto jsem si často objednávala nová trička a potisky na trička na https://www.un­cs.eu/c/damska-tricka/9 a zkoušela jsem různé přípravky na praní, které jsem viděla v reklamách, ale žádné zázraky se nekonali. Naštěstí mi kamarádka poradila prací gel Jelen pot a sport, který zabral a pěkně pere.

Michálek1245

Podle toho, co je to za sportovní oblečení. Dost často ale nosím kvalitní MMA oblečení od https://store­.oktagonmma.com/cs-cz takže s praním nemám problém a peru tak nějak podle toho, s čím to můžu prát. Samozřejmě v závislosti na tom, jaká je tam teplota a tak dále. :) No, ale jako jinak to moc neřeším. Přeci jenom jsem v tomhle chlap. 😁