Kajoch

V čem je zajímavý modrý úplněk?

Nejlepší odpověď
annas

Informaci jsem zaslechla v TV, ale víc vyhledala v odkazu. – 31. ledna 2018

V čem je zajhmavý? Objeví se jednou za 150 let.

Obyvatelé západního pobřeží USA, Austrálie a Asie se dočkali nevšedního úkazu, takzvané „lunární trifekty“. Tři jevy, které jsou jinak poměrně běžné, se totiž spojily. Šlo o rudý, modrý a super úplněk.

“ Pro začátek je nutno dodat, že ani jeden z těchto termínů není astronomickým pojmem. Rudý a modrý úplněk pochází z tradic a termín superúplněk (nebo superměsíc) použil jako první astrolog Richard Nolle v roce 1979.
Modrý úplněk (Blue Moon).

Abychom pochopili význam modrého úplňku, musíme zabrousit dále do historie. Rozhodně však modrý úplněk nemá nic společného s barvou Měsíce. Původní obyvatelé Severní Ameriky pojmenovávali úplňky podle jednotlivých období. Jména vystihovala charakter každého časového úseku.

Vlčí úplněk tak nastává po zimním slunovratu v době nejhlubší zimy, kdy se krajinou potulují hladové smečky vlků. Rašící úplněk naznačuje příchod jara a úplněk sklizně logicky období sklizně.

Pojmenování těchto úplňků začali přijímat příchozí osadníci a s masivním rozmachem knihtisku a vznikajícími farmářskýmial­manachy se některá tato pojmenování zejména v anglosaské kultuře napevno vžila..“ atd.

https://www.no­vinky.cz/koktej­l/462041-cast-sveta-pozorovala-krvavy-modry-superuplnek-nevsedni-ukaz-byl-k-videni-po-150-letech.html

Další odpovědi
independent

Chyba ve výpočtu kalendáře, dva úplňky za jeden kalendářní měsíc.

Dochy

Prakticky ničím.
Independent: O jaké chybě mluvíš? V průběhu času se náš kalendář upravil tak aby co nejlépe odpovídal slunečnímu roku. Závislost na měsíčním cyklu byla obětována. Nevidím chybu ve výpočtu.

Drap

Zajímavý je převážně v tom, že neni vůbec modrý.

Radius

Tady se o tom píše:

Zdroj: http://kalendar­.beda.cz/kdy-nastane-v-kalendarnim-mesici-pet-fazi-mesice

independent

nesouhlasím s názorem že je to přírodní jev, proto tomu říkám chyba v kalendáři

Dochy

OK, to dává smysl 😉 ale nikde jsem to definované jako přírodní jev neviděl (testnul jsem wiki a pár dalších odkazů)

independent

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/je-modry-mesic-prirodni-ukaz-nebo-chyba-v-kalendari