Korialis

Užití slov produktivní a konstruktivní

Dobrý den,

významy obou slov sice znám, ale v tom, jak je správně užít v různých spojeních, poměrně tápu.

Co jsem pochopil, tak je-li nějaká činnost produktivní, znamená to, že je nějakým způsobem plodná, výnosná a může být zároveň i tvořivá. Konstruktivní činnost je pak činností pouze činorodou (tvůrčí) nebo tvořivou.

Neměla by být v tom případě běžně používaná spojení jako např. konstruktivní diskuze/kriti­ka/hádka spíše produktivní? Tzn. něčím plodná a výnosná, nějakým výsledkem? Proč tomu tak tedy není?

Lze užít například spojení produktivní nebo konstruktivní zábava/koníček?

A když o tom tak uvažuji, není vlastně tvořivá či tvůrčí činnost svým způsobem také plodná a výnosná? V tom případě by to byla všechno synonyma – jak ona produkuktivnost a konstruktivnost, tak jejich české významy -, a přesto, zdá se, ta slova mají odlišný význam.

Začínám se v tom úplně ztrácet, takže bych vám byl vděčný, kdyby mi to někdo vysvětlil, uvedl třeba nějaké vlastní příklady a zodpověděl ty mé konkrétní. Děkuji mnohokrát.

Nejlepší odpověď
annas

Podle SSJC a PSJC významy

konstruktivní: uvádím další významy vedle vztahu ke konstrukci.

  1. škol. metoda konstruktivní (při vyučování jazykům) gramatická, překládací (opakem je.přímá)
  2. budovatelský, tvořivý, tvůrčí, činorodý (opak. destruktivní) – např. činnost, tvořivost – k. návrh, politika, kritika.

produktivní -opět základní význam = směřující k produkci, výrobní, úrodný. Stejně tak v oblasti jazyka = živý.

Dotazu vyhovuje význam tvořivý, přináší určitou hodnotu – např.produktivní talent, vytváření obrazu s produktivní náladou, p. básník..

Když se podíváte na příd. jména konstruktivní a produktivní, mají jeden společný význam = tvořivý. Jsou to tedy synonyma podobného významu. Uvažovala bych o antonymu, které někdy lépe užití vysvětlí, zda něco nového přináší…

Asi takto – konstruktivní hádka či diskuze, kritika? – opakem je destruktivní, takže bych použila toto přídavné jméno.

zábava konstruktivní či produktivní? – spíš bych použila produktivní – činorodá, rozvíjí něco v člověku. . Sice se může zvrtnout i v opak, být tedy neproduktivní, nepřináší nic nového.