bolak

Už se někdy stalo aby sestra při náběru krve foukla člověku bublinu do žíly a ten zemřel?

Nejlepší odpověď
cochee

Stát se může cokoliv, ale myslím, že toto riziko je minimální. Ještě nedávno se běžný odběr vzorku pro laboratoř prováděl prostou injekční jehlou a krev tekla volně do odběrné zkumavky nebo jiné vhodné nádobky. V žíle je vždy proti tlaku atmosféry mírný přetlak, takže vždy teče krev ven a nikoliv vzduch dovnitř, případně malá bublinka je schopna se v cévním okruhu rozpustit v tekutině a tím zmizet. A dnes se krev na vzorek odebírá uzavřeným setem, který vytvoří ještě navíc proti předchozímu způsobu mírný podtlak. Nevím, jak je to u odběru krve pro transfúze, tipuju ale, že podobně.

Další odpovědi
lexx

velmi málo pravděpodobné…větší riziko je použita špinavá jehla po nakaženém pacošovi, žloutenka, lues, aids…

chachar1922

Ty jo, doufam ze ne. Jinak uz nejdu darovat krev :D

bolak

já na to totiž právě vždycky myslim, když jdu na krev :)) (jednou jsem to viděl v Hausovi ve 3D, jak tam ta bublina putovala až do srdce a pak se mu (pacientovi) zastavilo a přestalo bít) a vždycky to říkám tý sestře, ona povídá: „nedělá se vám špatně?“ a já na to: „hlavně mi tam nefoukněte bublinu, a bude to dobrý..“ :)