Už jste se setkali

s tou nádhernou lidskou vlastností-se závistí?
A- jsou závisti schopny i zvířata?

Nejlepší odpověď
annas

Nejvyšším stupněm závisti je nenávist… Závidět se dá všechno, třeba i to, že se soused usmívá a já se kaboním.

Zajímala mě druhá část Vaší otázky, hledala a našla toto:
Vědci zjistili, že psi cítí jednoduchou formu závisti.
Rakouská studie zveřejněná v roce 2008 v renomovaném časopise Proceedings of the National Academy of Sciences uvádí, že psi pravděpodobně pociťují emoce, kterou jsou podobné řevnivosti, nebo chcete-li určité formě závisti.

Vědci prováděli výzkum na různých druzích zvířat, například i u opic, které jsou mezi lidmi velmi oblíbené. Jak zmiňuje autor práce, u opic je známo, že jsou často rozčilené, podrážděné a naštvané, když jejich opičí kolega přijímá větší odměnu za provedení identického úkolu. Byla popsána stádia stávky, odmítání účasti opice v úkolu a dokonce ignorace úkolu, jestliže studovaná opice vidí nižší nebo méněcenné ohodnocení své snahy.

Vědci proto porovnali tyto reakce opic se psy, kteří jsou nejčastějšími domácími mazlíčky a oblíbenými společníky téměř na celém světě. Zajímavým výsledkem bylo, že psi reagovali podobně jako opice, ale s tím rozdílem, že vyjadřovali menší přecitlivělost na „bezpráví“, kterého se jim dostalo.

Celý experiment probíhal následovně: Psi a jejich majitelé byli seřazeni vedle sebe po dvojicích, psi seděli před svými pány. Každý pes byl vyzván, aby páníčkovi podal tlapku („dal pac“) a za splnění úkolu byl ohodnocen buď kouskem uzeniny nebo chleba. Vědci provedli několik pokusných variant a zjistili, že obdarovaným psům ani tolik nevadilo, jaký druh odměny dostali (atraktivní uzenina/ méně atraktivní kousek chleba), ale spíš to, když za provedený úkol odměnu nedostali vůbec a kolega pes ve dvojici ano. Taková reakce byla vyhodnocena a označena jako projev nelibosti a řevnivosti.

Vědci výsledek pokusu označili za možnou evoluční cestu závisti, která dosáhla od psovitých šelem až po primáty mnohem sofistikovanějších podob, se kterými se setkáváme my lidé.

Zdroj: http://www.pri­roda.cz/clanky­.php?detail=1173

Další odpovědi
dudu

Závist doprovází lidi i zvířata, ale někdy se může jevit i pozitivně – viz. rčení: žijte tak aby vám druzí záviděli". Závidět si dokáží např. psi a také opice.

Jakub

Zvířata si evidentně navzájem závidí. Vidím to u naší fenky Žofky a kočky Miciny. Žofka Micině závidí jakékoliv žrádlo, i to co by do huby nevzala. Zásadně pije vodu s její misky. Micina naopak Žofce závidí její místo na křesle, a kdykoliv může, tak jí tam skočí. Zajímavé je to, že obě respektují ten stav, který si vydobily. To znamená, že se nepoperou o svoje výsadní postavení.

ten který je

U zvířátek si nejsem jist zda prožívají závist.Já si myslím že u zvířat by se to mělo spíše nazvat TOUHA.Ulidí se samozřejmně se závistí setkávám jako každý z nás.V práci jsem poznal některé ubožáky kteří záviděli když jsem se např. zmínil že pojedu o víkendu na výlet s kolem,nebo mi záviděli dobrou náladu.Tito lidé měli problémy doma s rodinou.Jednoho jeho žena mlátila a on si potom výlejval vztek na ostatních z nás v práci.Potom je ještě jedna závist a ta je zcela pochopitelná.Znáte tu písen od Jiřího Grossmana kterou nazpívala Nada Urbánková?Myslím že není co dodat…

panenka

ano setkala a setkávám já osobně tuto vlastnost nesnáším.a co se týče zvířat tak si myslím že se tam určitě trošku závisti taky najde.potože v jednom dokumentu říkali že když 2 zvířata bojují o jednu slečnu a vyhraje jen jeden tak si myslím že se tam tá závist najde

Vicki

No jééééje!A to nemám ani auto,ani barák,ani chatu ani žádné jiné hmotné statky:-).Nic z toho k životu nepotřebuju a to je asi ten důvod k závisti-jinak si to neumím vysvětlit.Myslím,že zvířata si nezávidí.

iwetax

Naše 3 měsíční štěně si zviklo lehat do autosedačky. Jednou tam ležela a já potřebovala dát do autosedačky dceru, kouká se tak na pohádky, když už jí nebaví ležet. A já psa poslala ze sedačky pryč a posadila tam dítě, v tu chvíli se fence rozsvítili oči a chtěla si sednout na dceru. Pak celou dobu ležela u sedačky a když jsem malou vyndala tak byla během pár vteřin opět v sedačce.

anetadela1

Určitě jsem se setkala se závistí a i já jsem tutově někomu něco záviděla…Ale myslím, že vždycky to byla závist únosná.

Jinak co se týče zvířat, bych řekla, že spíš než závist se jedná o žárlení na to či ono zvířátko…

Nuk nuk

Se závistí se setkávám prakticky denně, někdy v menší jindy ve větší míře, ale ukažte mi člověka, který nikdy nezáviděl.

Zvířatům je naštěstí nenávist cizí. Řídí se instinkty a pudy, nemají city, a pokud tak ne na takové vysoké úrovni, jako my.

Michal

Co to je za blábol? Nádherná lidská lidská vlastnot!!!!??? Nevím jestli je to závist,ale zvířatům jde potravu,jestli si jí závidí nevím.