bolak

Už jste někdy volali záchranku? A jak se má správně postupovat?

Kdysi dávno na přednášce jsme byli počeni o tom, že první co máme říct je naše jméno. Zdálo se mi to jako blbost, proč nehlásit předem místo nehody, když jde o vteřiny? A druhá věc, když sem nedávno slyšel v televizi těch pár telefonních záznamů, tak si každej neodpustil „dobrý den“…no na co to je, takovýhle zdvořilostní fráze, k čemu je to dobrý, vědět jak tomu druhýmu dupou králíci, já myslel že jde o život…
Doplňuji:
Nojo, ale kdybych náhodou někdy musel volat, neměl bych přeci jenom trochu hysterčit (jen na oko)? Zvýšit hlas, drkotat zubama, fňukat nebo tak něco?

Víte co, já mám takovej problém že na mě tadyty věci nejsou znát, tak aby si nemyslela že si z ní dělám legraci, když jí budu vykládat, co se tam stalo, kde kdo krvácí, jak moc krvácí, že je celej modrej a noha leží o kus dál… úplně klidným hlasem jako kdybych se ptal prodavačky v krámě, kde najdu houskovej hnedlik…

Aby si nemysleli že si z nich střílím a vůbec přijeli…

Hlasujte v anketě

Nejlepší odpověď
Lucijej

Volali

Jednou jsem volala a řekli mi, že nepřijedou, poněvadž dotyčný není v ohrožení života, ať ho přivezu sama. Ani nezabralo sdělení, že když si sednu za volant, tak v ohrožení života bude víc lidí než on....... měla jsem čerstvý řidičák, cizí auto, cizí město, nakonec se podařilo, akorát při zpáteční cestě jsem si všimla, že jsem projela jednosměrku v protisměru, ale bylo to v noci a nepotkali jsme ani živáčka (a naštěstí ani mrtváčka).

Další odpovědi
led

Volali

Tá zdvorilostná fráza vám pomôže nabrať dych a ukľudniť sa – ak dokážete pozdraviť, dokážete aj podať informáciu – maličkosť, ale poteší…
Vzhľadom na to, že hovor sa nahráva -aspoň vo väčšine prípadov-
tak ako správne napísal česílko:
kľudným hlasom:
1 – Meno volajúceho, aspoň vedia ako vás osloviť
2 – kam treba prísť (lokalita, adresa)…
3 – informácia o postihnutom:
pohlavie, vek, popis zdravotného stavu (autonehoda, popálenie, porezanie, v bezvedomí, nedýcha, krváca…), aké kroky ste podnikli (znehybnenie, zohrievanie prikrývkou, podviazanie rany), použité lieky…
4 – v pripade rozhovoru s lekárom počas prijazdu záchranky – podrobne ho informovať o dalšom zdravotnom stave postihnutého
Počas celého hovoru vyhýbať sa emóciám, snažiť sa o kľudný hlas (chápem, že to je ťažké, ale človek, keď musí, zvládne), uvedomte si, že hovoríte s človekom, ktorý musí na diaľku podľa vašich informácií stanoviť ďalší postup zásahu.
Nervozita, plač, krik a nadávky nikomu nepomôžu!
Doplňuji:
Chápem vašu malú nedôveru, ale treba si uvedomiť, že na druhej strane linky sú ľudia, ktorí sa musia za každú cenu ovládať, aj oni majú svoje problémy (napr. choré dieťa) ale nesmú ich navonok prejaviť. Práve naopak musia dať svoje city bokom a plne sa venovať vášmu problému. Ak to zhoršujete vašou ´zábavnou´ hystériou, miesto toho, aby rýchlo zasahovali a posielali pomoc, musia sa ešte venovať vášmu nezrozumiteľnému blekotavému rozprávaniu, ukľudňovať vás.
Takže suma sumárum:
Žiadne srandičky, ale hlavne vecnú informáciu zbavenú emočných prjavov.

anonym

Volali

Doplňuji:

1. Pohlaví, věk, co mu je (to je nejhorší, jak to popsat), životní funkce, zranění
2.Kdo jim volá, tel.č., adresa, ale na tom se tolik nebazíruje.

lukas.zmizik

Volali

k dopravním nehodám a to několikrát – policii i záchranku
řeknu jednoduše „hlásím nehodu na silnici 35 asi jeden kilometr za obcí Chvojenec směr Hradec králové, srážka dvou osobních aut, jeden težce raněný“ …oni se mě zeptají na jméno a příjmení a pak řeknou že tam vyšlou záchranku…
utíkám poskytnout první pomoc, mezitím se najde spousta čumilů, tak že dva z nich poprosíme at si seženou vesty a trojuhelníky a jdou zajistit provoz…vždycky to nějak splyne v jeden okamžik a pak že člověk nesvede dělat víc věcí najednou…

a co z toho vyplývá – čím profesionálněji a jasněji vysvětlím o co jde, tím je větší šance, že přijedou – také stačí aby zavolaly dva lidi nezávisle na sobě o té jedné události…

ovšem jednou !! ožralý cyklista mě vjel přímo pod autobus a já už to nestačil ubrzdit ale nepřejel sem ho kolem…zůstal pod autobusem, nějak se probral, začal s tama štrachat rozbité kolo a v tom šoku utíkal pryč. a to jak všichni víme, když je člověk v šoku, uteče a ani neví, že má třeba zlomenou ruku… jenže já volal záchranku a říkám jím (píši ve zkratce): „přejel sem autobusem cyklistu ale on mě utekl, jedna cestující se ho snaží chytit“… no a oni si jaksi mysleli, že to je žert nejapný a přijeli vlastně do tří minut jen díky tomu, že měli nějaké svoje auto těsně blízko a že to jako risknou, o co jde…

chce to zachovat chladnou hlavu a nemlet páté přes deváté

anonym

Volali

Ano volal, nejdřív jednou a je pravda že jsem taky zdravil.
Pak dlouho nejeli, tak můj druhej hotov začínal slovy: „Kur*a, kde ste?“

Michal Kole

Nevolali

Já přímo ne, ale máma ano, pro babičku.

Má se stručně říct co se stalo, kde se to stalo, kolik je zdraněných a jejich zdravotní stav.

něco jsem napsal na svůj web o elektronice: http://elektronika-me-hobby.8u.cz/spravna-volani-na-nouzova-telefonni-cisla-112-150-155-156-158.php

briketka10

Volali

Doplňuji:
já volala mamce, když se přiotrávila houbama to se psalo i v Pardubkách, pak
i taťkovi, tetě, strejdovi a mě taky byla volaná..
story psát nebudu :(

quentos

Nevolali

… byla ale volána kvůli mně – už aspoň třikrát :{/>

zzzzz

Volali

Doplňuji:
Já projela křižovatku a na chodníku ležel člověk, s nohama do cesty, zastavit jsem už neměla kde, tak jsem volala záchranku. Otočila jsem to a jela jsem tam zpět, a hádejte, kdo přijel??? Měšťáci!!! Nejprve do toho člověka v bezvědomí šťouchali a pak potvrdili, že na moje zavolání může přijet sanitka. Ta přijela až za dalších 10 minut. Takže 5 minut to trvalo mi, pak 10 minut sanitce a ten člověk ležel cca 1Km od jejich sídla. No byla jsem z toho v šoku. Ale prý je to běžný postup. Vlastně i pán architekt Kaplický umřel proto, že tam první jeli měšťáci zkontrolovat, zda není pod vlivem.

huxa

Nevolali

myslím si, že nějaké emoce budeš určitě vydávat, nicméně neměli by si myslet, že si děláš legraci a i kdyby si to mysleli, měli by dojet. Dojela pro mě sanitka (všichni tvrdí, že rychlá) i když jsem měl „jen“ zlomenou ruku, za což jsem vážně rád, bylo to nesnesitelné, chtělo se mi spát, ale nikdo mě nechtěl nechat usnout :)

BANAN93

Volali

Doplňuji:
jo koupal jsem se v místním zatopeném lomu, když přišla asi 5 člená parta ožralů ve věku asi 50let … Blbli jsme u břehu na člunech a najednou kolem nás běželi, protože jejich kamarádka skočila do vody a všimli si jí až po chvíli že leží nehybně na hladině, vylít jsme z vody volal záchranu a běžel tam když jí vytahovali už jsem byl u nich a žena jen chrčela ve snaze se nadechnout,(byla natolik ožralá že jsem nevěděl jestli dýchá dobře nebo ne) radil jsem jim postup co mi říkala zdravotnice na telefonu a asi po 15ti minutách si pro ní přijeli

Katusa

Nevolali

led

Bolak,
tieto srandičky a hysterické telefonovania…
Skúste sa vžiť do mysle postihnutého a počúvať nezrozumiteľné hysterické kričanie do telefonu.
Asi najradšej by ste popri tej bolesti a pomaly s krvou odchádzajúcich síl hodili do volajúceho tú, opodiaľ ležiacu nohu. Slabým hlasom kričíte, nech vám zastaví krv, ale on nepočuje nič, je zavalený vlastnými emóciami.
Cítite, že keď sa obzrie, aby aspoň symbolicky pozrel na vás, uvídi…
mrtvolu.

bolak

Lucijej: proč si neřekla že nemáš řidičák?

Lucijej

O řidičák ani tak nešlo. Dispečerka jasně řekla, že když nejde o ohrožení života, že by to bylo z jejich strany plýtvání, ať třeba vzbudím sousedy.

No ale celkově to byla drsná příhoda. Vzhledem k tomu, že jsem to tam neznala, musela jsem si nejdřív vygooglit cestu do nemocnice. Navíc jsme byli ve 4.patře bez výtahu a dotyčný nebyl schopen stát, natož chodit, tak jsem po schodech svlekla po peřině a až k autu. Pak ta jízda no a v nemocnici mi naštěstí vrátný půjčil vozíček…