iceT

Už jste někdy něco někomu splašili?

Nevíte proč se začalo říkat místo „Já to seženu“ „Já to splaším?“
…v souvislosti sehnat nějakou věc…

Nejlepší odpověď
tom004

Chápu to tak,že pokud „něco zeženu“,jsem v tom sám. Když chci někomu „něco splašit“,zapojím do toho každého o kom si myslím,že by byl užitečný. Vlastně splaším nějaké „stádo“, a počkám na výsledek.

Další odpovědi
annas

Doplním význam z hlediska jazykového původu.

  1. plašiti (splašiti se) jeden z významů tohoto slovesa – svou lekavostí dávající se stále do pohybu – např. kůň, pták.
  2. Nespisovné sloveso splašiti, které se týká člověka, má význam divoký, bezuzdný, nespoutaný – to odpovídá shánění za každou cenu. Mohu být „splašená“ sama, nejen zapojit do shánění druhé.
  3. Tím se dostáváme k dalšímu významu slovesa splašit, tj. vyplašit, uvést náhle z klidu do pohybu.

Čeština je úsporná – jedno slovo má několik významů a možností interpretace. Jindy zase mnohomluvná.

Máte na výběr.

Etymologický a staročeský slovník.

Tombik

Dobrá teorie ;)

Kerberus

Ale není zcela správná.