Damiana

Uvítali byste televizní kanál pro seniory?

Vedení České televize prosazuje dětský kanál. Já osobně jsem názoru, že je to zbytečné, neboť vysílání pro děti je všude hodně a je z čeho vybírat. A pak – děti mají jistě jiné priority než sedět u televize (sedí raději u PC). A dělat TV jen pro nejmenší je podle mne úplně zbytečné.
Senior TV by naopak byla velmi „levná“ – archivní pořady. Ale také by snad byla populární – zdravotní osvěta, sportovně naučné a vzdělávací pořady, dokumenty, propagace různých zájmových spolků a sdružení, filmy pro pamětníky, kutilství, kulinaření, etc. Bylo by toho, myslím, opravdu hodně – o zájmu o tento typ vysílání svědčí i dobrá sledovanost pořadu Barvy života (a zdaleka se nedívá jen ona „cílovka“!).
Senioři jsou podle mne velmi vděční TV diváci, jen chybí pořady, které by oslovili přímo je.
Co vy na to? Líbilo by se vám to? A co byste rádi v takovéto TV viděli?
Děkuji za odpovědi. 🙂
Doplňuji:
Mohlo mne napadnout, že jak se zmíní téma televize, tne se do živého – kdekomu pomalu nesmí do baráku nebo sleduje pouze „ty dokumenty na ČT dvojce. 🙂 Ale souhlasím – když není na co, není důvod.
Každý ale jistě není tak horlivý sportovec, aby byl pořád někde venku, občas je také ošklivo, někdy jde něco zajímavého, "diváci“ nežijí jen ve velkoměstě (kde je jistě více možností), jsou i nemocní lidé, pro něž je televize jediným povyražením, diskusní pořady bývají oblíbené a navíc vysoká sledovanost některých pořadů stále svědčí o tom, že ta „bedna“ bývá právě v rodinách českých seniorů puštěná více než často. Nešlo mi ani tak o to, abych dostala výklad o současném, nevyhovujícím programovém schématu různých televizí. Lidé se jistě budou rádi dívat, když to bude JEJICH televize, dělaná pouze pro NĚ. Pořady pro seniory stále chybí. Jde mi o to, jestli myslíte, že by měla šanci. A co by se v ní mělo podle vás vysílat. Ne o to, že zrovna někteří zdejší uživatelé se na televizi „vůbec“ nedívají.
🙂
Děkuji Mosojovi za velice konstruktivní a Drapovi a Amie za upřímný příspěvek.

Nejlepší odpověď
Drap

Velkým problémem je, že senioři jsou jako cílová skupina reklamy zajímavá pouze pro poměrně úzký okruh firem. Naopak děti ,lze hned v mládí intenzivně masírovat a postupně je přesvědčit jaké zboží kupovat.
Určitě výčet námětů je zajímavý, ale jako celek by zase nevyhovoval všem seniorům. Nebyl byc asi pravidelným divákem, přesto bych se zavedením souhlasil, protože každé rozšíření nabídky je přínosné

Další odpovědi
mosoj

Koukám že se zde projevilo dost ješitnosti. To ale není nic nového !!
Osobně si nemyslím že by to bylo třeba až takto dělit a vyčleňovat. Stačí když by přibylo o něco více vhodných programů či filmů. Pokud vidím kolem sebe, tak seniorům se líbí všeobecně seriály ať konečné nebo nekonečné, hlavně když jsou alespoň trochu z reálného života. Dále absolutně zmizela dechová hudba při které si mohl obyčejný člověk zazpívat a co je nejhorší, pokud bych měl soudit podle obrazovky, tak to vypadá, že nikdo jiný netočí filmy než Američané !! Přitom americké pojetí života je na hony vzdáleno pojetí evropskému načež seniorů ! Ptám se kde jsou krásné francouzké komedie, kde jsou romantické filmy jakékoliv národnosti, kde jsou filmy odehrávající se v krásné přírodě, Pamatujete někdo na kanadský film „Zálesák“ ? Místo toho jenom rvačky a zabíjení!!!
Doplňuji:
http://movie-library.cz/fil­m/15575-zalesak/

Sůwa

Nemyslím, že bychom jako senioři měli jen „seniorské“ zájmy a sledování TV považuji za tu úplně poslední možnost, když už někdo opravdu nic jiného nezvládá, ale ani v tomto případě bych nevolila pořady pro seniory 🙂. Zajdi do některého klubu důchodců ( spíš důchodkyň ) a sama uvidíš. Naše nejstarší spoluhráčka v klubu Scrabble vloni oslavila 90 let a teď právě odletěla do Anglie na prázdniny.

Amie

No jámám do seiorského věku značně daleko ale určitě by to nebylo šatné. Tředa děda má rád válečné filmy z 2. světové, babi preferuje o jídle a když se do toho přidají ještě černobílé staré filmya nejen černobílé tak by to mohlo být jistě mnohem lepší. K tomu se přidají zprávy. Právě kvůli malému množství výběru se na televizi moji prarodiče vůbec nedívají. sice je to dobré pro zdraví, ale pokud by nějaký ten lepší pořad byl mohly by i zavzpomínat a přiučit se.

anonym

Damiano, můj vztah k televizi je takový, že by neměla být celodenní náplní života. Ani pro důchodce ne.
Nabídka je už dnes natolik pestrá, že si z ní může vybrat každý. Dětské programy bych pochopila snad z toho důvodu, že by měly být zaměřeny na vysílání hlavně pro dobu do 19. hodiny. Stejně jsem toho názoru, že nejzdravější kultura je v každém věku přiměřený pohyb.
Televize ano – kvůli informacím a zábavě, když je venku škaredě, ale ne jako cíl dlouhodobého vysedávání u obrazovky.
Možná je to tím, že ačkoliv jsem důchodkyně, necítím se být ještě natolik starou bábou, abych to měla zapotřebí nějak zdůrazňovat.

Mapel

Já bych upřednostnil kanál o dějinách nebo staré filmy.

arygnoc

TV som už zavrhol dávno.
Občas, keď náhodou niekde (obchod, návšteva, hospoda a pod.) zahliadnem vysielanie a vidím tam tie stupídnosti (rôzne hľadanie talentov, ľudové súťaže v tanci tzv. celebrít, soapopery a nekonečné seriály, seriáliky a akobyseriály, senzačné videá, spevácke pseudohviezdy a pod.), ktoré tak nevkusne prerušujú bloky reklám, postavil by som TV vysielanie mimo zákon.

Conchus

Když jsem otázku přečetl, myslel jsem, že je to dobrý nápad. Ale když jsem si prohlédl program na tento týden, tak jsem jako pokročilý senior celkem spokojený. Myslím, že problém je ve značném množství kanálu. Kdybych si objednal dalších 30 kanálů, tak strávím spoustu času jenom přemýšlením co si vybrat. Dechovka je fajn. Mně se víc líbí rozhlasové D dur. Ještě by měli přidat klasický rock and roll, protože Elvis žije.

Sůwa

Od doby, kdy jsem dospěla do kategorie senior se mezi podobnými častěji pohybuji a když pominu většinou mužské zájmy ve sledování sportovních pořadů, většina vrstevnic se naopak snaží o aktivní přístup k využití volného času a tím TV rozhodně není.Když už nejsou zrovna podmínky k vycházkám či sportování, pořád ještě máme nějaké koníčky a doháníme četbu krásných knih, na které v minulosti nebylo dost času. Občas se sice na TV podívám, ale pořady si předem vybírám a většinou si k tomu beru nějakou ruční práci. Proč by nám měly senoirské pořady připomínat věk a vracet do minulosti, když ještě máme zájem o současnost?

Damiana

To, co popisuješ je velice chválihodné a tvůj postoj se mi líbí. 🙂 Bohužel průzkumy, které mám, stále ukazují na něco jiného. Nešlo by jen o nostalgii a vzpomínání, ale právě také o reportáže o podobně aktivních seniorech, které chybí jako sůl. Nápady, co podnikat, zkrátka ne o to, aby se dřepělo u televize, ale aby si v ní každý senior našel něco svého, co právě jemu chybí a nebyl nucen ji buď vypnout nebo sledovat opakující se bláboly a nezajímavé novinky. 🙂

Sůwa

Možná máš k seniorskému věku ještě daleko, tak to vidíš ze svého pohledu. Nápady a inspirace jsme rozhodně nezískaly z TV a kdo chce něco najít, určitě najde. U TV naopak „dřepí“ všechny věkové kategorie, to záleží na povaze každého z nás 🙂.

led

Nielen mosoj.
Zálesák veľmi krásny film, viete kde ho možno zohnať? Podobné filmy sa ešte nakrúcajú, ale tým, že nie sú moc akčné, väčšinu divákov nezaujímajú. Pritom reálny život aj v jeho neápadnej podobe je dosť akčný.

Damiana

Jistě. Je spousta krásných filmů, které v televizi chybí a přitom se reprízují jen stokrát obehrané. Z tohoto důvodu vítám program CSfilm, který vysílá opravdu zajímavé filmy. Doporučuji. 🙂
Film Zálesák neznám, neuvádíš o jakou produkci jde. ☹
Jestli je to ten britský film z roku 1966, zkus to tady. http://www.csfd­.cz/film/15575-zalesak/filmoteka/

anonym

Damiano, nechtěla jsem se Vás dotknout. Já měla televizi 5 let jako jediného společníka v domě, když jsem bydlela na Moravě. Tehdy mi hrála hodně často, protože 3 roky jsem se potýkala nejdříve s nemocí a potom s dalšími problémy. Teď televizi už rok nemám a občas se na ni podívám u přítele. Nějaký film si někdy pustím na PC.
Jen pomalu jsem se dostávala ze zdravotních potíží, proto mluvím o zdravém pohybu. Nejsem pokrytec.
Já to jen beru podle sebe. Prostě z dnešní nabídky si vybrat dokážu i bez dalšího programu. Pokud je ale možnost nabídku o další program rozšířit, proč ne? Určitě se najde dost lidí, kteří tuto možnost uvítají.

Damiana

Nedotkla jste se mě, jen jsme si asi špatně rozuměly. 🙂
Šlo mi přesně o to, co zmiňujete v posledním odstavci – že nabídka skutečně chybí a program pro seniory není lákavý. Děkuji.