Rennie

Utrpěla jsem pracovní úraz. Zaměstnavatel mi dal podepsat Dohodu o ukončení PP. Kdy mi bude vyplacen rozdíl ve mzdě?

27.10.jsem utrpěla pracovní úraz. Pořád jsem na PN. Po měsíci marození ke mně domů dojel můj nadřízený a sdělil mi, že potřebuje, abych pracovala nebo, abych podepsala Dohodu o ukončení PP. Vzhledem k zranění – vyvrtnutí nohy a mojí pracovní pozici – terénní pracovník – denně 8 hod na nohách nebo za volantem jsem do práce ihned nastoupit nemohla. Podepsala jsem tedy Dohody o ukončení PP. Teď mi dorazila poprvé mzda za listopad a jsem překvapena – celkem jen 7000 Kč. Volala jsem na OSSZ, kde mi sdělili, že marodku mi nemůžou vyplatit, protože bývalý zaměstnavatel ještě nedoposlal potřebné dokumenty. Za pár dnů jsou Vánoce…a já jsem bez peněz – uhradila jsem nájem a energie… ☹ Kdy mi vyplatí nemocenskou Sociálka? Kdy mi bude vyplacen rozdíl mezi teď vyplacenou mzdou (můj hrubý příjem byl 15 tis, čistá mzda cca 18–20 tis. s odměnami). Sociálka mi bude vyplácet také plnou mzdu?? Děkuji za odpověď.

Nejlepší odpověď
mosoj

Šťastná to žena, co má čistý příjem vyšší než hrubou mzdu.

Další odpovědi
led

Len stručne v bodoch. Po právnej stránke to nechám na odborníkov.
1 – Výpoveď zo zdravotných dôvodov môže dať zamestnávateľ len na základe posudku lekára.
2 – podľa vašj informácie podpisovali ste v čase PN Dohodu o ukončení PP, na návrh, presnejšie by som povedala, na psychický nátlak zamestnávateľa. Podpísanie úradného dokladu, v ktorom sa vzdávate svojich práv, pod nátlakom je považované za neplatné. Odvolajte sa k súdu o neplatnosti rozviazania pracovného pomeru pod nátlakom.
3 – Nemocenskú (mzdu) počas PN neplatí zamestnávateľ, ale Sociálna poisťovňa, kde ste poistená, pokiaľ je o vašej PN informovaná. Pokiaľ ide o pracovný úraz nezavinený vami máte nárok na odškodné zo strany páchateľa (napríklad nedodržanie alebo nezabezpečenie bezpečnosti práce zamestnávateľom, nedostatočný odpočinok medzi pracovnými smenami). Preto, podľa môjho názoru sa vás zamestnávateľ chcel zbaviť.

K tomuto prosím odborníkov na české právo o vyjadrenie a vysvetlenie. Podľa môjho názoru tu ide o „nekalú hru“ podnikateľa zamestnávateľa s naivným, zastrašeným zamestnancom.

ivzez

Dohoda o rozvázání pracovního poměru dohodou je vždycky dobrovolný
oboustranný právní krok. Dohodu lze uzavřít pouze v případě, že s ní souhlasí
obě strany.

Uzavření dohody může navrhnout kterákoliv strana (a to i v době pracovní neschopnosti zaměstnance), ale druhá strana není povinna na návrh dohody přistoupit. (= Nebyla jste povinna dohodu podepsat.)

Škoda, že jste si dokument před podpisem nevyžádala k prostudování, a že jste jej + situaci předem nekonzultovala s právníkem – specialistou na pracovní právo. (Pravděpodobně by Vám nedoporučil dohodu uzavřít.)

Nepředpokládám, že byste mohla nějak prokázat nátlak
ze strany zaměstnavatele (na to si určitě dal pozor).
_______

Uznal zaměstnavatel úraz jako pracovní?

Jestli ano, budete mít nárok na dorovnání rozdílu mezi nemocenskou a průměrným výdělkem z doby před pracovním úrazem. Dále bude mít nárok na odškodnění (bolestné) a na úhradu nákladů účelně vynaložených na léčbu (včetně doplatků
v lékárně, jízdného na kontroly k lékařům apod. ► všude vyžadujte a dobře uchovejte všechna potvrzení o platbách).

Odškodnění pracovního úrazu je plněním pojišťovny z povinného úrazového pojištění zaměstnavatele. Pojišťovna plní až po skončení léčby (ne hned po ukončení neschopneky). Po dodání veškerých podkladů má lhůtu 60 dnů, ale
může to trvat 90 i více dnů.

Doporučuji Vám se obrátit na právníka, který má zkušenosti s pracovním právem
i s odškodňováním pracovních úrazů. Zaměstnavatel, který se takhle zbaví zaměstnance, jenž při práci pro něj utrpěl praccovní úraz, pravděpodobně nebude mít moc velký zájem prosazovat u pojišťovny právo zaměstnance na nekrácené odškodnění.

___

Otázkou je dorovnání rozdílu ► mám dojem, že dorovnání bude náležet jenom
do konce zaměstnání. Po jeho skončení už Vám z něj výdělek neuchází. Nevím,
jestli tomu není u pracovního úrazu jinak…
_____

Ovšem základem je, jestli zaměstnavatel vůbec
uznal pracovní úraz – to je v jeho kompetenci.
Byl sepsán záznam o úrazu
a uznal zaměstnavatel pracovní úraz?

_______

Pokud byste měla k dispozici a doplnila přesné informace,
můžu Vám náhradu mzdy od zaměstnavatele i nemocenské propočítat.

Výše odškodného bude záviset na počtu bodů,
jež Vám potvrdí lékař.

ReHu

Zdá se mi hloupost, podepisovat dohodu o ukončení PP v době neschopnosti.
Urgovala jsi u nadřízeného pracovníka příslušné podklady pro OSSZ?

Rennie

Oprava informace. 15 tis je zakladni hruby plat. 18–20 tis byl prumerny cisty plat.

ivzez

Nezahrnujete do průměrného čisté mzdy i daňový bonus?