lerak14

uspořili vám úsporné žárovky a kolik?

taky jsem je použil ale za týden znovu vrátil klasiku třeba na chodbě než se probudili dopackal jsem do bytu a stejně dnes zase říkali že budou el. zdražovat

Nejlepší odpověď
mosoj

Uspořily.
Musíš kupovat žárovky kvalitní a s krátkou dobou náběhu. Kvalitní neznamená předražené.

Kalkulace jednoho místa.

Světlo nad kuchyňským stolem, pro mě pupek světa.

Původní osvětlení – 100 W žárovka
Současné osvětlení – již nejméně ( přesně si nepamatuji) 8 let úsporná kruhová zářivka 25 W PHILIPS . V tehdejší době pořízená za 550 Kč. Stále ta samá.

Dnes se dá sehnat za cca 350 Kč.

Náběh minimální, téměř se nepozná, svítí víc jak nová 100 W žárovka.

Rozdíl v příkonu –75 W
Svítí v průměru min 6 hod denně.
za den 6×75=450Whod = 0,45 kWhod za den
za rok 365 × 0,45 = 164 kWh
164kwhx 5 kč = 820 Kč úspory za rok na jedno místo.
Takovéto kruhové úsporné zářivky mam v bytě celkem 3 podobně vytížené.
Další místa osazená obyč. úsporkami s krátkou dobou náběhu. Těžko se vyčísluje ale úspora je tam jistá.

Takže pokud vezmu v úvahu jen tato tři uvedená místa je ůspora 3×820= 2460 Kč za rok. Ona je ale větší vzhledem k dalším místů kde jsou použity úsporky.
Odhaduji cca 3000–3500 za rok.

Tak co vyplatí se to ?

Dodatek ReHu : rozumíš tomu blábolu kde je semleté páté přes deváté. Já ne.

Další odpovědi
ReHu

Už jsem o úspoře ztratila iluze.

http://www.no­vinky.cz/veda-skoly/211850-usporne-zarovky-spotrebu-elektriny-nesnizi-dokazuje-studie.html

rvrablik

Ano, pomohly uspořit a tím také pomohly mi k současné investici do LED žárovek…

Přesně to říká citát – viz níže: „Musíš kupovat žárovky kvalitní a s krátkou dobou náběhu. Kvalitní neznamená předražené.“

TIP: Neznačková kompaktní zářivková žárovka RUBIN E27 11W (skut.spotřeba 11,6W) , svět.tok 600lm (orientačně: 1500lm stačí na dobré osvětlení obýváku 3×5m tj.15m2)

Cena: 80kč (drogerie ROSSMAN)
Kvalita: životnost asi 1,5 až 2roky (při častém blikání tj. na záchodě a v koupelně) jinak déle …

Srovnejte si, co získáte od značkových žárovek PHILIPS a OSRAM aj, tj. kolik lumenů při jaké spotřebě (ve Wh). A možná vám dojde, že i zde přeplácíte za značku a získáváte nižší kvalitu, než byste mohl mít s jiným (navíc levnějším) produktem…