USB.......

  1. proč se to teď čím dál víc používa (proč vytlačuje sériový a paraletní port)?

    2)A jak to pracuje ?

Doplňuji:
no ale potřebuju hlavne odpoved na tohle "proč se to ted čím dál víc používa (proč vytlačuje seriový a paraletní port ) :?? :(

Nejlepší odpověď
Michal Kole

USB už existuje 10 a možná více let 🙂
Popis USB je docela složitý, na vysvětlení v jednom odstavci

V USB jsou 2 vodiče pro napájení 5V a 0,5 A tedy pro celkový příkon 2,5 W (na flash disk bez problémů, na extrní HDD to nestačí na roztočení motorku)

a 2 vodiče datové po kterých jdou seriová data a je možná obousměrná komunikace – tiskárna dokáže sdělit počítači, že není inkoust/toner, zasekl se papír nebo došel
Doplňuji:
hlavně, je to pro rychlý přenos dat např. z digitálních fotoaparátů, digitálních kamer, externích pevných disků, skenerů

a na odesílání většího množství dat třeba naopak do tiskáren pro tisk něčeho složitějšího – velké fotografie.

Další výhoda, je že nízkoodběrové periferie umí i napájet 5V, ale pouze 0,5 A

Existuje už specifikace USB 3.0 už se pracuje i na USB 4.0 (takto se jmenovat asi nebude) a pracuje se i na bezdrátové verzi

Další odpovědi
led

Je lacnejšia a jednoduchšia výroba a programovanie, netreba toľko typov konektorov – od toho to prvé písmeno U=univerzal -, rozbočovač -HUB- slúži k viacerým zariadeniam – na jeden USB port môžte pripojiť 7 zariadení, rýchlejší prenos dát, nižšia energetická náročnosť a podobne.
Ďalej si prečítajte:
http://sk.wiki­pedia.org/wiki/U­niverz%C3%A1lna_s­%C3%A9riov%C3%A1_zber­nica

Doplňuji:
Je pravda že:
„Je na ně možné připojit až 127 zařízení (128. je řídící kontroler)“, ale vzhľadom na malý prúd 0,5 A, už pri takom množstve musia byť zariadenia pripojené na vlastný, či prídavný zdroj energie. Preto píšem o 7 nízkoodberových zariadeniach bez vlastného zdroja.

Skeptik

Nevím, proč by USB mělo vytlačovat sériový port, když USB je také sériový.

Výhodou USB oproti RS-232 je vysoká komunikační rychlost, odolnost proti přeslechům, univerzálnost a nížší náklady na výrobu, které částečně souvisí i s univerzálností (To je také vesměs důvod). Je na ně možné připojit až 127 zařízení (128. je řídící kontroler). Nevýhodou USB je maximální délka kabelu 5 m a s kabelem se speciálním zesilovačem 25 m, master-slave topologie. Existují i lepší rozhraní pro určité účely, jako například IEEE 1394b, které je rychlejší než USB 2.0 Hi-speed, disponuje P2P spojením bez nutnosti užití řídícího kontroleru a disponuje přímým přístupem k paměti. V průmyslové instrumentaci se ale stále používá paralelní port GPIB/IEEE-488 jehož přední výhodou je snadne přístrojové ovládání přímo přes sadu příkazů SCPI nebo přes knihovny (VISA nebo objektově orientované IVI).

anonym

Hlavně proto, že má rychlejší přenos dat a je menší.