Úrokové sazby p.a.a rpsn

Nejlepší odpověď
fiurasek9

p.a je latinsky ročně
RPSN je opravdová nákladovost úvěru se všemi poplatky a platbama.

Další odpovědi
atriplex

p.a. znamená za rok – tolik dostanete či zaplatíte za rok. Budeli uvedeno vklad/půjčka s úrokem 1% p.a. Za jeden rok dostanete/zaplatíte z vložené/půjčené 100,– na úrocích 1,– (pozor na 15% daň z této koruny)

RPSN je roční průměrná sazba nákladů. Znamená to, že k deklarovanému úroku se připočítávají i platby bokem (za vyřízení půjčky, za zpracování půjčky, za vedení účtu atd.) Takže když se to všechno sečte, tak se úrok uváděný v reklamě dramaticky změní.

V praxi to může znamenat, že vám půjčku někdo nabídne za úrok 1% (to by bylo velmi výrodné), ale když si k tomu připočtete všechny platby kolem, tak vám vyjde RPSN třeba 40% a to je jiná, že?

DOPORUČENÍ: Pokud si chcete půjčit peníze, tak se na úrok neohlížejte, ale zajímejte se jen o RPSN, tak se skutečně dozvíte, kolik za jeden rok zaplatíte navíc.