postcd

Určování světových stran ve starověku?

jak určovali běžní lidé světové strany ve starověku (cca 2000 let před Kristem)? (určení zejména ve dne) kdy jsou například v pustině..

Nejlepší odpověď
annas

Především podle Slunce a hvězd.

1. "Podle Slunce se mohli lidé orientovat nejen v čase, ale i v krajině. Východ a západ Slunce jim udával přibližnou osu světových stran. Pokud jim stálo Slunce v poledne v zádech, mířili na sever.

Hroby skrčenců v Evropě (neolit – mladší doba kamenná) jsou orientovány ve směru východ-západ a jsou důkazem znalosti světových stran.

Častým symbolem Utu/Šamaše, a tedy i symbolem Slunce, byl kotouč s čtyřcípou hvězdou a třemi vyzařujícími zvlněnými čarami mezi každým cípem.

Čtyři cípy hvězdy mohou mít spojitost se čtyřmi světovými stranami. Symbolizují čtyři světové strany, které Slunce vymezuje.

Možný je však i jiný výklad, který čtyři cípy spojuje se čtyřmi významnými časovými okamžiky v roce, které Slunce vymezuje.

Řada starověkých staveb byla velice přesně orientována ke světovým stranám. V dalších pokračováních se pokusíme popsat možné způsoby přesného určování světových stran v dávné historii. "

Chcete-li see¨dovědět víc, přečtěte si článek – Starověké hvězdářství – Slunce – den, týden a světové strany

http://www.my­ty.cz/view.php?cis­loclanku=2007030009

--
2. V dalším odkazu se dovíte „Jakým způsobem však předkové dokázali určit světové strany, jestliže ve středu otáčení hvězdné oblohy nebyla žádná jasná hvězda? Jakou technickou pomůcku museli neolitičtí astronomové použít, aby mohli určit zdánlivý a neviditelný střed zdánlivé rotace hvězd a s tím spojený zeměpisný směr?“

http://www.al­debaran.cz/bu­lletin/2007_24_­his.php

Další odpovědi
Alesh

Např. podle slunce – vychází na východě, zapadá na západě. Pak taky podle rostlin, jak roste mech na stromech.

postcd

děkuji a mech, lišejník roste spíše na které straně světové, možná mech a lišejník nejsou to samé v tom kde rostou?

lišejník prý většinou na sever pokud je jen na jedné straně kmenu..

Alesh

No, teď abych nekecal, ale na sever, ne? Je tam vlhko, slunce ho nevypraží.

Alesh

Příspěvek smazán administrátorem.