annas

Určíte, který člen dvojice vznikl (se narodil) historicky dříve?

  1. ČR – ČSR
  2. husitství – vláda Habsburků
  3. Velkomoravská říše – vláda Karla IV.
  4. Karel IV. – Přemysl Otakar II.
  5. vznik ČSR – 1. světová válka.

Doplňuji:
Ano. Ale na trůn nasoupili Habsburkové r. 1526.

Nejlepší odpověď
1popelka1

Uvádím první-starší:

  1. ČSR
  2. husitství
  3. Velkomoravská říše
  4. Přemysl Otakar II.
  5. 1. světová válka

Další odpovědi
vagra

Souhlasím s 1popelkou1 až na bod 2.
Habsburkové,tady byli jako rod, dříve, než husité.

1popelka1

Vagro nevím, vystudovaný historik samozřejmě nejsem, ale jelikož husitské války probíhaly v 15.století (i když dalo by se říct, že jakési předhusitské období bylo již na konci 14.století) a Habsburkové nastoupili na český trůn roku 1526 po Jagelloncích, odpověděla jsem, jak jsem odpověděla. Záleží jak je to bráno, obecně se uvádí nástup na trůn-vznik habsburské monarchie (a ne vznik rodu), mám to ještě ze školy, kde jsme toto datum museli vědět i o půlnoci 🙂

annas

Vagro, nepopletl jste si Habsburky s Lucemburky?

vagra

Annas-ne tentokrát jsem se nespletl.
V podstatě s Vámi souhlasím.Jde opravdu o úhel náhledu na otázku.
Hledal jsem a nakonec našel ve Všeobecné Encyklopedii,jak to vlastně s těma Habsburkama bylo-cituji:
Habsburkové-Rakouská vládnoucí dinastie v 15–16stol./To je ta Vaše teorie/a dále pokračuje:
Založena Albertem z Habsburku/zemřel 1240/Od roku 1273 si s několika přestávkami,udrželi korunu Svaté říše římské…
Ale rozhodčí má ve hře vždycky pravdu a já to jako hru beru.

annas

Beru. Nejsem historik, takže dál jsem nepátrala, ale dnes jsem se chtěla podívat, od kdy se datuje dynatie Habsburků. Vy jste to vyřešil za mě. Děkuji.