simonka

Upřesnění odpovědi pro JAMBALAYA

Asi jsem to napsala zmateně, tak to napravím – 4 roky jsem byla zaměstnaná u zahr. firmy, tam nás propustili v době krize, já se přihlásila na ÚP a tam jsem po měsíci začala dělat rekvalifikaci na pečovatelku a o sobotách a nedělích jsem při té rekvalifikaci jezdila do restaurace – výpomoc v kuchyni.
Nastoupila jsem hned a vedoucí přislíbila, že se mnou uzavře Dohodu o pracovní činnosti ajn.
Protože byla časově zaneprázdněná, pak odjížděla na dovolenou, sdělila mi, že mi to všechno dá s první výplatou, byla jsem ráda, že si mohu něco přivydělat, tak jsem souhlasila. Po ukončení rekvalifikace jsem hned nastoupila do DD jako pečovatelka a v restauraci jsem ihned skončila. Paní vedoucí nebyla schopna se mnou sepsat během těch 3 měsíců tu slíbenou Dohodu o pracovní činnosti + platový výměr atd. (Výplatu jsem dostávala jen v obálce s potvrzením a jejím podpisem, tak to mohu částečně doložit) V domově důchodců jsem pracovala pouze na záskok za MD, která nyní končí a já budu muset opět po roce a půl na ÚP. Paní z ÚP mi říkala, pokuď mohu doložit průměrem i přijmy z té restaurace, mohla by mi to připočítat k nynějšímu výdělku z domova důchodců. (v podstatě jde asi o pár stovek navíc) ale mrzí mne, že vedoucí restaurace něco slibuje a pak nesplní ani základní povinnosti. Prý to udělala již více lidem. Ještě pro upřesnění já momentálně již 8 měsíců marodím, tak se podpora bude vypočítávat průměrem ze mzdy a ta by se měla týkat i z výdělku z restaurace. Ale asi jak píšete, tak to nechám být. Bylo by to na dlouho Děkuji

Nejlepší odpověď
Jambalaya

Pokud se skutečně jedná o dohodu o pracovní činnosti, jak píšete, pak při tomto typu práce by vás zaměstnavatel musel zaregistrovat na sociálce a u zdravotní pojišťovny. Zmíněné zjevně neučinil, protože jinak byste neměla tento problém, dostávala byste regulerní výplatní pásky a jiné doklady.
Obávám se, že v tomto případě nemůžete nic dělat. Maximálně můžete zatopit majitelce restaurace na inspektorátu práce, že vás vyplácela jako černou duši bez odvodů.
Na výši dávek z ÚP to ale nebude mít žádný vliv.
Můžete si být skoro jistá, že vám majitelka restaurace stejně žádné potvrzení ani žádnou smlouvu nedá, neb by tím přiznala nesplnění povinností a opravovat mzdy rok dozadu určitě nebude.
Viděla bych to následovně:

  1. buď se na to vykašlete

nebo

  1. zkuste po majitelce požadovat soukromě

nějakou kompenzaci a pohrozte jí kontrolou
nebo

  1. si stěžujte přímo na inspektorátu práce

nebo

  1. si najděte šikovného právníka a mimo jiné ještě můžete onu dámu poté zažalovat o náhradu škody

V každém případě, máte-li nějaké důkazy, jako podepsané doklady, nedávejte je z ruky, udělejte si z nich kopie a těmi jí můžete zamávat před nosem, nebo inspektorátu, to už je jedno.