MichalN

úpal, úžeh – doba trvání a příznaky?

máte někdo osobní zkušenosti s tím jak dlouho může trvat úpal/úžeh? Jaké při něm bývají příznaky? (bolesti hlavy, v krku, svalů, …)
Doplňuji:
ano vím že je mezi tím rozdíl, ale chtěl jsem to shrnout v jedné otázce, spíše než odborné informace z článků by mě zajímala vlastní zkušenost, v každém případě děkuji za odpověď, má prosím někdo osobní zkušenosti?

Nejlepší odpověď
Bobule

Úpal je něco jiného, než úžeh. To jen pro začátek.
Jedná se o akutní stavy, velmi nebezpečné pro organismus. Úpal vzniká následkem pobytu v horkém silně nevětraném prostředí, kdy tímto mechanismem dochází k celkovému přehřátí organismu. Naproti tomu úžeh je stav, vznikající přímým působením slunečních paprsků na nepokrytou hlavu, a tím dochází k přehřátí mozkových obalů a jejich překrvení. Hlavními příčinami úpalu je pobyt v horkém prostředí, dehydratace organismu či nesprávně zvolené oblečení. Příčina úžehu spočívá v dlouhodobém pobytu na otevřeném slunci bez ochrany.
příznaky :
snížení krevního tlaku – hypotenze
tachykardie (zrychlení srdeční frekvence, pulsu)
bolesti hlavy
zmatenost eventuelně až ztráta vědomí
nevolnost na zvracení a zvracení
svalové křeče, šokový stav
suchá kůže a žádný pot
zvýšená teplota nebo horečka
červené zbarvení kůže (erytém)

Doplňuji:
Zkušenost osobní mám jen s úžehem. Usnula jsem na sluníčku. Asi tři hodinky na přímém slunci bez čepice přes poledne. Do večera mi bylo docela fajn a pak to začlo. Ouvej, ouvej. Blila jsem jak šakal, hlava mě bolela jako střep, měla jsem teplotu a celkově jsem se cítila prostě chcíple. Babička mi naordinovala babské rady typu : hodně pití, přikládat heřmánkové obklady na čelo a být v tmavém prostředí.

Zdroj: http://www.priznaky-projevy.cz