Kric.ouwner

Umíte to někdo vypočítat ???

Jaká je pravděpodobnost výhry v loterii , když se tahá 7 čísel z 35 plus 1 číslo z 5 .????

Nejlepší odpověď
marek.29

Kombinace (7,35) = 35! / 7!(35–7)! = 35! / 7!*28! = 6 724 520 možností :)
A to ještě není vše – vynásobíš to 5ti protože 1 z 5 je pravděpodobnost 1 ku 5.
Takže celková pravděpodonost je 1 : 33 622 600
Doplňuji:
viz http://www.mat­web.cz/kombina­ce – příklad SPORTKA (napravo je to napsané)

Další odpovědi
bolak

quentos, podle mě to co si napsal ty, by platilo v případě že by se tahalo jednou z pětatřiceti možných čísel a sázející by měl na tiketu 7 čísel

on teda Kric.ouwner žádný další informace neuvedl, proto předpokládám že situace je taková, že sázející má na tiketu 7 čísel a musí všech těch 7 čísel trefit a zároveň trefit i dodatkový číslo (nebo jak se tomu říká) aby vyhral jackpot

pokud je to tak, pak by to mělo být (7/356/345/33­4/323/312/301/29)*1/5 = 5040/16945790­44000=1/33622600

Pravděpodobnost výhry je teda 1 ku 33 622 600.

Proč? Během losování prvního čísla máš na tiketu 7 čísel a tahá se ze 35, čili šance je 7/35, při druhém losování druhého už máš na tiketu jen 6 čísel a v osudí je taky o jedno číslo méně, čili je to 6/34, a tak budeš postupovat dále až po 1/29.

A protože potřebuješ trefit všechna čísla po sobě, tak se dílčí pravděpodobnosti mezi sebou násobí, včetně toho dodatkového čísla.

bolak též není matematik… a navíc sou 3/4 na 2, tak snad to nepopletl.

ale taky nejsem matematik… navíc sou 3/4 na 2
Doplňuji:
a ted jsem to tam napsal dvakrát a navíc mi quenos zmizel takže vypadám jak trotl :)

..a ešte sem byl pomalej

Lyn

Brrr faktoriál

quentos

bolak: jj, jsem to smazal, když jsem po odpovědi profíka viděl, že je to blbost :{/>

bolak

hm, mně to vyšlo stejně jako profívkovi, jenže já podváděl, já to počítal na prstech