annas

Umíte si představit život bez bankovek a mincí v peněžence? Zabrání se tím praní špinavých peněz či jiným machinacím?

Četla jsem v jednom časopise, že Švédsko o tom uvažuje. Má v plánu stát se první bezhotovostní zemí světa. Připravuje nový mobilní platební systém.

Ten vychází z toho, že 4 lidé z 5 hradí nákupy, platí v restauracích, při různých akvititách atd. elektronickou formou.

Této změny se však obávají především důchodci, kteří novým technologiím příliš nefandí. Ještě je nutné například vyřešit propojení rodičovských účtů s účty dětí ve věku od deseti let.

Vyhovoval by vám všude tento způsob placení? Nebo lepší je staré známé -„bez peněz do hospody nelez“, či „co je doma, to se počítá?“

Děkuji za odpovědi.

Nejlepší odpověď
da ny

Pokud se tak někdo rozhodne a zákonodárci schválí, že budeme 2 rohlíky v pekárně nebo za použití WC platit kartou… bude jim můj názor „ukradený“ a já se budu muset přizpůsobit.
Někteří se vrátí ke směnnému obchodu (službu oplatí službou, stále funguje), za rajčata nebo jahody dostanu od souseda vejce, kadeřnice se mi svým umem odvděčí např. za masáž zad nebo domácí kuřátka, králíka atp. 😁
Daňové úniky by se pravděpodobně snížily.

Další odpovědi
Kepler

Já tedy využívám platební karty všude, kde je to umožněno. Bohužel to nejde zdaleka všude. Stoprocentně bezhotovostní styk podle mě není reálný. Nejen kvůli důchodcům, případně i dětem, ale i kvůli různým drobným i větším platbám mezi lidmi, které by jinak nebyly možné. Přece si vesničanka, která občas prodá pár vajec, nebude pořizovat platební terminál. Praní peněz to určitě nezabrání, na to jsou dnes daleko sofistikovanější metody.

Nuk nuk

Život bez hotovosti si sice dovedu představit, ale osobně to pro mne neznamená nic pohodlného. To je ta subjektivní část, kterou může vnímat každý jinak.
Pokud by placení probíhalo všude bezhotovostně, asi by se musely přizpůsobit i hospody, takže i tam by se platilo jiank.

Nicméně, praní špinavých peněz to zcela určitě nezabrání. Praní špinavých peněz není doslovný, ale obrazný výraz. Systém, v němž nebude existovat hotovost, bude podobným věcem spíš napomáhat, než jim zabraňovat.

suaeda

Ano četl jsem něco podobného. Nejen Švédsko ale i Norsko uvažuje o něčem podobném. Je to pro nás trochu nepochopitelné. Předpokládám, tedy je to jen můj b…ý názor, že jednak ušetří za emise nových bankovek a jednak a to je to hlavní to bude opatření proti cizincům. Když se do takové země bez peněz dostane na černo nějaký nezvaný imigrant tak bude mít méně šancí jak se dostat k penězům. Navíc platební karty jsou identifikovatelné. Při platbě lze zjistit dost údajů. Takže předpokládám, že je to hlavně z hlediska bezpečnosti státu.
U nás se to spíš bude vracet zpět k tržnímu mechanismu. Ty máš kvalitní zboží (zeleninu, ovoce, maso) já ti jej vyměním za jiné dobré zboží, nebo služby které umím kvalitně (zedničina).

Drap

I tyto údaje nepovažuji za dostatečně věrohodné. Vidím v tom získání více informací o jednotlivých lidech. omezení svobody a tlak různých lobby. Vůbec už nejsem přesvědčen že se tím zabrání korupci a praní špinavých peněz. Zřejmě by to znepříjemnilo život spoustě drobných podnikatelů, u některých by to vedlo asi až k likvidaci.
Osobně by mi tento způsob určitě nevyhovoval. Myslím, že neni ani doposud reálné v brzké době takový systém u nás zavést.

ratava

…tak nějak mi bezhotovostní systém „maže“ v mysli svět žebráků- bezdomovci, pouliční umělci, ale třeba i tříkrálové sbírky a pod., pro které jsou vhozené mince do klobouku skoro vším. Nedokážu si představit, že při procházce městem převedu ze svého účtu drobný peníz na účet bezdomovce, koupím si bezhotovostně charit. žlutý kvítek, a zcela neromanticky vhodím do kašny celou kreditní kartu ( :o) )… nějak neumím uvěřit tomu, že tito a jim podobní se při bezhotovostních platbách budou mít raz dva dobře a na ulicích nebudou…

cynique

Takové ty neomarxistické kecy o společnosti bez bankovek pokládám za vysoko nebezpečné. Není to krok vpřed. Nevýhody nejsou na první pohled zjevné, ale jsou! A to závažné. O „Big brother“ nemluvě.

Vice v odkazu:
http://www.pe­nize.cz/infla­ce/314287-krasny-novy-svet?utm_source=new­sletter_d&utm_me­dium=email&ut­m_campaign=new­sletter

MK44

Představit si to umím, ale zatím spíš jako sci-fi. Takže jen několik rychlých úvah.

Muselo by se jednat o nějakou kombinaci platební karty a mobilu. Tak abyste mohla namístě uhradit škodu, když vnuk vysklí merunou sousedovi okno nebo na pískovišti rozbije hračku někomu úplně cizímu.

Určitou výhodou hotovosti je, že když Vám někdo ukradne portmonku, ukradne jen to, co je v ní. Když Vám ukradne kartu nebo si ji „naklonuje“, vysaje Vám z účtu víc, než kolik běžně nosíte s sebou, popř. celý účet. Elektronická bezpečnost bude vždy problémem.

Všichni se v druhé polovině života hůře přizpůsobujeme změnám. Proto zrušení možnosti platit hotově je otázkou více desetiletí.

Nezapomeňme, že elektronika je závislá na elektřině. Bývaly doby, kdy pokladní zatočila klikou a výpadek sítě nehrál žádnou roli. Dneska, když nejde proud, v sámošce se neprodává. Kdo má dneska po ruce tužku a papír nebo dokonce umí pomocí nich sčítat 😉 Představte si zranitelnost ekonomiky, kdy by po útoku na elektrárny nebo datové sítě prostě nešlo realizovat žádnou transakci, byť i za rohlíky.

Státní dohled nad transakcemi by jistě ztížil některé nelegální kšefty. Na tom by asi nejvíc vydělali jistí softwaroví specialisté. Naopak padělatelé bankovek by přišli na buben. Navíc „peníze“ nemusí mít podobu bankovek a mincí. I po jejich zrušení se bude dál kšeftovat a uplácet v drahých kovech, drahokamech, umělec. předmětech a jiných komoditách.

anonym

hlavně ne nic proti podnikatelům, už takhle jsou na pokraji zhroucení 😁

anonym

Mám dvě platební karty a používám je buď jednou za čas k výběru z bankomatu a k internetovým platbám. Jsem odjakživa zvyklý platit hotově. I když mi to někdy leze na nervy a mám zlozvyk tahat drobné všude možně po kapsách, tak je to taková železná košile a jistota. S kartou má člověk tendenci více utrácet. Já prostě vyberu jednou za měsíc tolik a tolik a víc si vybrat nesmím a hospodařím s tím. Bohužel ne vždy se mi to podaří, ale snažím se. Myslím, že si časem přece jen pořídím ještě jednu kartu jen placení a budu si jí nabíjet. Už nebude třeba makat na peníze, které jsou taky plné všelijakých bakterií a kdoví čeho ještě. Mohly projít rukama třeba půlky národa a myslíte, že si každý po záchodě myje ruce? Na druho ustranu je třeba zdůraznit, že si tím člověk buduje přirozenou imunitu. Není třeba si po placení kovovými mincemi, které prošli nejvíce rukou hned umývat ruce před jídlem, ale je dobré o tom vědět. Pokud chcete afty a různé infekce, tak denně culejte třeba pár desetikorun. :)

xxx3

omezit finanční machinace by to mohlo za předpokladu, že by se to rozšířilo po celém světě, osobně mám radši hotovost, protože mám trochu paranoidní pocit, že při elektronických platbách jsem lépe sledovatelný (ale mafiáni tuhle výhodu mají taky). Nicméně jako dobrý nápad mi přijde rušení velkých bankovek, jako je ta 500€.

PatrikH

Dle mého to otevře další problém.Pokud všechno bude elektronicky a přes počítače ,tak pokud systém spadne ,bude to znamenat velkou krizi ,jelikož nebude čím platit a jelikož by se papírové peníze nevytiskly hned , tak by to mohlo znamenat velké nepokoje,demon­strace, hlad(jak zaplatit elektronicky v obchodě s potravinami při vyplé elektřině?) a možná i převraty v případě poruchy tohoto systému nebo dodávek energie na dělší dobu.Nemluvě o šikovných hackerech a spoustě podvodníků ,kteří budou falšovat třeba roční zisky ,aby si udrželi hodnotu firmy a jelikož to budou mít všichni elektronicky a lidí na kontrolu bude málo, tak se to bude hojně dít.

Drobné peníze lze doma najít po kapsách ,elektřinu ne.V období války by stačil elektromagnetický půls a krom světla by spadla i ekonomika.

Roman71

Dokážu si představit svět bez jakýchkoliv peněz.. Tím pádem přestávají existovat veškeré bankovní systémy a lidé se vrací k původnímu způsobu života: „Co si neuděláš, to nemáš.“

yuko

V CR jsem vybirala z bankomatu snad jednou v zivote, protoze mam strach, ze me zezadu nekdo klepne. V Norsku platim kartou vsude, i kdyz mam u sebe vzdy nejake drobne. Takze tady si to predstavit dokazu. Nevim, jak to vyresit v CR, bud Vam ukradnou penezenku a nebo platebni karty. Tady nekde zapomenete telefon nebo Ipad a on Vam ho zase nekdo vrati. Trosku rozdil. Tady plati kartou vsichni.

Malina55

Bez hotovosti a jen elektrikou… To zní docela skvěle. Ušetří se materiálem a bude větší bezpečnost, protože se bude víc těžko krást.

Arne1

Tou kartou platit na WC je v Norsku běžné i když my si to neumíme představit.
A jsou už dnes státy kde se hotovost nepoužívá ani mezi lidmi – staci jim mobilní telefon.

Sta67

Zákaz hotovosti ničemu nezabrání.

Za to umožní státu zavést záporné úroky z úspor v libovolné sazbě (kazící se peníze), aniž by člověk mohl své peníze z banky vybrat.

Dále umožní jedním kliknutím zrušit veškeré úspory nepohodlným lidem.

A stoprocentní kontrola nad tím, co kdy kde a za kolik lidé kupují, se státu také hodí.

Proto je tlak na zákaz hotovosti tak velký. Záporné úroky jsou již realitou, a současný finanční systém s nimi potřebuje jít stále dolů.

tobby

Jsem důchodce (75), ale hotově už skoro vůbec neplatím.

Cenobita

Svět bez fyzických peněz, který by umožňoval jen elektronické platby mi už připadá jako sci-fi horror, kde bude člověk totálně sledován a ovládán:

http://www.csfd­.cz/film/3301-brazil/prehled/

a platby budou jen pomocí karet:

http://agentw3c­.sweb.cz/Comix/NT/NT01­.HTM

a už se to děje, destabilizace světa už začala.

A jak se budou dávat dýška v hospodách ? To bude další platba ? Nevím …

A není podle jedné s teorií svět bez peněz komunismus ? (forma to totality)

Cenobita

Znamení šelmy:

http://agentw3c­.sweb.cz/Comix/NT/NT11­.HTM

USA zničeny:

http://agentw3c­.sweb.cz/Comix/NT/NT16­.HTM

Kepler

suaseda: bezhotovostní platební styk má taky své nevýhody: není imunní vůči zlodějíčkům ani hackerům. Nezvaný imigrant bankovky vůbec potřebovat nemusí. Existují daleko cennější a nezjistitelná platidla, třeba diamanty…