Stříbrný

Umí editoři český jazyk?

Narazil jsem na článek, kde jsem si povšiml jedné věci a to tvrdého y ve slově hrály. Nebyly to ani ženy, nebyly to ani děti (přestože věk tomu odpovídá).
Otázka zní: Umí editoři češtinu?
Jedná se o větu:
Neštěstí se stalo na volném prostranství na kraji obce, kde si hrály pětiletá holčička a čtyřletý chlapec.
http://www.novinky.cz/…

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Záleží na tom, jak kdo. Někdo má cit, zná pravidla. jiný neřeší ... často nejde jen o hrubky, ale i o formulace.

Zřejmě editor uvažoval - jde o ty děti , takže ty si hrály ... bohužel .

--
U uvedené věty jsou možnosti:

Přísudek předchází před pomětem, takže

1. ... kde si hráli pětiletá holčička a čtyřletý chlape - přednost mužský rod .
2. ... kde si hrála pětiletá holčička a čtyřletý chlapec - shoda podle nejbližšího podmětu
3. ... kde si hrál čtyřletý chlapec a pětiletá holčička - shoda podle nejbližšího podmětu.

Další odpovědi:

Zlatý

Soudě podle publikovaných ´děl´ se editoři rekrutují z řad cizinců či nepříliš úspěšných žáků ZŠ - a to nejen na Novinkách, podobné hrubky dost často registruju i na iDnesu a Lidovkách (´menší´ chyby, jakými jsou např. neobratná formulace nebo nevhodné používání cizích slov či -ismů ani nemluvě)...
___
Osobně se domnívám, že novinářská ´kvalita´ šla ´ve psí´ s omezováním rozpočtů, bohužel...

Stříbrný

novinky.cz nemají editory, jejich články jsou kvalitativně i pravopisně na úrovni průměrného žáka osmé až deváté třídy základní školy

Někdy je tam chyb jak máku,kolikrát si říkám,kdo tam tomu velí.
Překlep se dá tolerovat,ale hrubky těžko.
Dle mě by to mělo znít takto:
Neštěstí se stalo na volném prostranství na kraji obce, kde si hrála pětiletá holčička a čtyřletý chlapec.

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Věda

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 2729
Zlatý quentos 1319
Zlatý mosoj 1304
Zlatý Drap 957
Zlatý hanulka11 627
Zlatý led 603
Zlatý gecco 589
Zlatý marci1 535
Zlatý arygnoc 507
Zlatý Lamalam 479

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.